Ešte v polovici februára prišla vláda s odpoveďou, ako znížiť vysoké ceny elektriny. Prúd v tomto čase zdražel na burze na 150 eur za megawatthodinu, aj keď pred rokom bol trojnásobne lacnejší.
Na tieto ceny doplácali podnikatelia. Zároveň sa začali ozývať aj domácnosti s tým, že ak sa pretavia do faktúr, bude to pre niektorých spotrebiteľov likvidačné.
Kabinet najprv pohrozil dominantnému výrobcovi Slovenským elektrárňam jadrovou daňou. Podnik potom ustúpil a pod podmienkou zrušenia návrhov na nové poplatky akceptoval zafixovanie cien prúdu určeného pre domácnosti do roku 2024.
Podľa memoranda so Slovenskými elektrárňami by sa pre vybrané skupiny odberateľov malo vyčleniť 6,15 terawatthodiny komodity za cenu 61,20 eura za megawatthodinu. Celková hodnota podpory mala predstavovať približne 850 miliónov eur.
Situáciu následne začala eskalovať ruská invázia na Ukrajine a tá prispela k tomu, že prúd na burze je dnes už na cene 360 eur.
Na trhu to dvíha tlak obchodníkom aj dodávateľom. Domácnosti sa však nemuseli stresovať, veď je tu predsa memorandum.
Regulačný úrad však dnes upozornil, že v súčasnosti nie je známy právne záväzný spôsob, ako bude elektrina z memoranda sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov.
Hrozí dramatický nárast
Zostáva vám 85% na dočítanie.