Predseda národnej rady Boris Kolllár (Sme rodina) a minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) prichádzajú s troma návrhmi vyplácania finančnej pomoci jednej z vybraných skupín obyvateľstva - dôchodcom.
Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii.
Konajú už teraz
"Do konca augusta pripravíme návrh pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov Slovenska," tvrdí Kollár. Poukazuje pritom na zrýchlený proces, kedy chcú z troch návrhov vybrať jeden, ktorý predstavia parlamentu. "Vybraná alternatíva musí prejsť prvým aj druhým čítaním. Snažíme sa, aby všetko prešlo a pomoc sa začala vyplácať do konca roka."
Finančnú pomoc od štátu tak dostane približne 1,4 milióna poberateľov dôchodkov.
Návrhy, ktoré prinesú dôchodcom vyplatenie financií, podľa slov lídra strany Sme rodina konzultovali s ministerstvom financií, prezidentkou aj premiérom. Jednotlivé návrhy boli predstavené aj občianskemu Združeniu kresťanských seniorov Slovenska a Jednote dôchodcov Slovenska.
"Vláda sa snaží navýšiť platy, tak ako učiteľom, tak aj smerom k štátnym zamestnancom, aj neštátnym ako sú napríklad sociálni pracovníci. Teraz prišiel čas na seniorov," utvrdzuje Kollár.
Na finálnej verzii návrhu sa chcú predkladatelia dohodnúť s dôchodcami aj kompetentnými. "Naďalej prebiehajú konzultácie," uzatvára predseda parlamentu.
Nevýhodná valorizácia dôchodkov
"Na prvý balík inflačnej pomoci nemohlo dočiahnuť 56-tisíc ľudí. Návrhy, ktoré predkladáme, myslia aj na nich. Každá z alternatív ponúkne financie všetkým dôchodcom," opisuje Milan Krajniak.
Tri alternatívy ako by sa dala vyplatiť inflačná pomoc dôchodcov:
- Pre každého poberateľa dôchodku - jednorázová dávka 150 eur, celkové náklady 216 miliónov eur
- Dávka stupňovaná podľa výšky dôchodku - maximálna dávka 200 eur, minimálna dávka 50, celkové očakávané náklady 198,3 milióna eur
- Jednorázová dávka 70 percent sumy 13. dôchodku - maximálna dávka 210 eur, minimálna dávka 35 eur, očakávané náklady 211,3 milióna eur.
Alternatíva dva a tri poukazujú na to, že dôchodcovia s najmenším príjmom by vďaka nim získali najviac finančných príspevkov.
Predkladatelia finančnej pomoci pracovali aj návrhom valorizovania dôchodkov o osem percent. "Podľa našich výpočtov však môžeme poukázať na to, že každá z našich alternatív by dôchodcovi vyplatila viac peňazí než daná valorizácia," dopĺňa Krajniak.