Miera pomoci s cenami energií na budúci rok má dosiahnuť šesť miliárd eur. Nie je to na Slovensko priveľký balík?
Ďakujem za takúto mienku, lebo zatiaľ skôr počúvam opačné názory, hlavne zo strany podnikateľskej obce. Či je to veľký balík, alebo malý balík, otázka je, ako sa budúci rok budú správať trhy a aké budú ceny, a to nikto z nás nevie. Od toho bude závisieť miera pomoci. Máme istotu pri domácnostiach o tom, koľko to bude stáť, ale čo sa týka podnikateľskej sféry, len odhadujeme a snažíme sa hýbať v rámcoch a možnostiach našej spoločnej kasy a pravidiel Európskej únie. Rok musíme spoločne preklenúť, a ak budeme mať kritickú situáciu, tak vtedy musíme do rozpočtu siahnuť hlbšie. Ak to neurobíme v dostatočnej miere, problémy nám budú narastať a vymknú sa spod kontroly. Budeme postupovať krok za krokom. Musíme mať pripravené zdroje a opatrenia, aby sme mohli zaťahovať takzvanú ručnú brzdu.
Na druhej strane je kritika podnikateľského sektora logická. Zo šiestich miliárd je pre nich nasmerovaných len 10 percent.
Zdrojov je nasmerovaných viac. Podnikateľská sféra má možnosti, ako si poradiť. Aj teraz bola nemalá časť premietnutá do produktov, veď preto máme aj infláciu a preto nám rastú ceny. Ale v domácnostiach takúto možnosť – prudko si zvýšiť prímy, aby sme pokryli narastajúce výdavky, nemáme. Faktom je, že aj pri dnešných cenách má časť domácností veľké problémy. Štatistické údaje ukazujú, že Slovensko patrí medzi lídrov vo výdavkoch domácností na energie, čo nie je dobrý stav. Ak za tejto situácie neponúkneme ľuďom masívne záchranné koleso, tak naša spoločná situácia sa začne rozpadať pod rukami. Potrebujeme na to vynaložiť naše spoločné peniaze zo štátnej kasy. Ale potom tieto financie potrebujem vrátiť napäť. Situácia je taká, že teraz si musíme pomôcť.
Ako dlho je takáto masívna pomoc udržateľná? Národná banka upozornila, že ak sa nebude pokračovať v pomoci, v roku 2024 môže domácnostiam plyn stúpnuť o 150 percent. Ste za to, aby sa cenový šok uvoľňoval postupne?
Hodnotenie Národnej banky je fajn, lenže my všetci sme v energiách zajatcami závislými od toho, čo sa deje. Filozofovať o tom, či je to udržateľné, je dobrá disciplína. Ale budeme musieť, lebo inú možnosť nemáme, reagovať na to, čo sa bude diať. Faktory, ktoré to budú ovplyvňovať, sú napríklad svetová konjunktúra hospodárstva, či bude recesia, ktorá bude síce energie tlačiť dole, ale bude spôsobovať problémy v priemysle, a ruská vojna na Ukrajine. Zopakujme si, že toto je v Európe najväčšia kríza od skončenia druhej svetovej vojny. Vojnu vedie jeden z hlavných prod...
Zostáva vám 85% na dočítanie.