Sme v zložitej situácii, varovali analytici. Zdraženie energií na burzách okolité štáty už vlani v lete a na jeseň premietali do konečných cien elektriny aj plynu. No na Slovensku dobiehali nízke ceny a čakalo sa na januárový skok. Ten napokon neprišiel. Inflácia v prvom mesiaci tohto roka dosiahla medziročne 15,2 percenta, čo bolo mierne menej ako v decembri. Ešte presnejšie situáciu vystihuje medzimesačné porovnanie. To hovorí o 2,6-percentnom náraste, čo bolo menej ako v úvode minulého roka.
Prečo je na tom Slovensko horšie ako Česko
Najočakávanejšia položka týkajúca sa bývania vzrástla v januári oproti decembru o 3,9 percenta, čo bolo až o dve tretiny menej ako v prvom mesiaci roku 2022. Je za tým fakt, že regulované ceny namiesto hroziacich stoviek percent išli hore pre domácnosti v prípade plynu o 15 percent, pri teple asi o 50 percent a elektrina nezdražela takmer vôbec. Stalo sa tak pre vládne dotácie, ktoré na tieto položky majú dosiahnuť spolu 2,5 miliardy eur. Tento moment dokonca Slovensko pri pomoci na energie vyšvihol na čelo európskeho rebríčka. Think tank Bruegel vypočítal, že na dotácie sme dali 9,3 percenta HDP.
Na ilustráciu, Česko vyčlenilo podporu len za 3,8 percenta výkonu ekonomiky a radšej zdvihlo finálne ceny viac. „To síce oproti slovenskému riešeniu vyzerá v súčasnosti zle, ale v dlhodobom horizonte ide o lepšie riešenie postavené na trhovom princípe,“ komentuje analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Slovenská pomoc je podľa neho sporná, keďže je príliš plošná, neadresná a má znaky plytvania a zadlžovania. Na...
Zostáva vám 85% na dočítanie.