Našu korunu si nedáme, hlásili niektoré menšinové politické sily ešte pred dvadsiatimi rokmi. No v roku 2005 sa Slovensko počas vlády Mikuláša Dzurindu dostalo do čakárne na euro a následný kabinet Roberta Fica zmenu dotiahol.
Slovenská koruna skončila a od januára 2009 platíme eurom. Najprv pri ňom dominovala hotovosť, no digitalizácia a elektronizácia čoraz viac ťahá nahor bezhotovostné platby.
Snahy na Slovensku
Podľa údajov Európskej centrálnej banky mali za minulý rok v eurozóne tieto toky prevahu a tvorili 59 percent zo všetkých platieb. Bezhotovostné platby kartou mali 34-percentný podiel, tri percentá predstavovali úhrady cez mobilné aplikácie a zvyšné tri percentá patrili ostatným spôsobom platenia, napríklad prostredníctvom kryptomien.
Politika pri platbách vstupuje do hry aj aktuálne. Poslanci hnutia Sme rodina sa obávajú, že klasické bankovky skončia úplne. Preto ešte v piatok do parlamentu predložili návrh ústavného zákona na garantovanie práva vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti.
Občan má podľa predkladateľov právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarujú, že v poslednom čase sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva. „I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do Ústavy jedn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.