Jednou z hlavných priorít novej vlády je pripraviť analytické podklady na ozdravenie verejných financií. Potrebu konsolidácie pritom potvrdzujú aj najnovšie čísla z aktuálnej prognózy Európskej komisie, upozornil Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií.
Nové prognózy zverejnila komisia v utorok po nízkom rozpočtovom deficite Slovenska na úrovni dvoch percent hrubého domáceho produktu v roku 2022 očakáva Eurokomisia jeho zvýšenie na 6,1 percenta HDP v roku 2023, a to v dôsledku výdavkových opatrení prijatých vládou, vrátane opatrení na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií v roku 2023.
"Kým v minulosti Slovensko hospodárilo približne ako priemer krajín Európskej únie, v tomto roku sa už výrazne od priemeru Európskej únie vzdialime. V aktuálnom roku bude Slovensko podľa odhadov Eurokomisie hospodáriť s najvyšším deficitom v celej Európskej únii," zdôraznili analytici rezortu financií. Priemerný schodok verejných financií za celú úniu má tento rok dosiahnuť 3,1 percenta HDP.
Otázkou pre novú vládu tak podľa IFP nie je, či musí naštartovať šetrenie a ozdraviť verejné financie, ale skôr akými konkrétnymi opatreniami a v ktorých oblastiach. "Menu možných opatrení, z ktorých si bude môcť budúca vláda vyberať, by malo preto byť zverejnené v rámci prípravy rozpočtu na roky 2024 až 2026," doplnil inštitút.