Počet ľudí bez práce podľa výberového zisťovania pracovných síl počas 1. štvrťroku medziročne klesol o 2,9 percenta a dosiahol 169 800 osôb.
Medziročné úbytky počtu nezamestnaných tak pokračujú už siedmy štvrťrok za sebou, informoval v pondelok Štatistický úrad.
Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala 6,2 percenta a medziročne sa tak znížila o 0,2 percentuálneho bodu.
Počet ľudí bez práce v prvých troch mesiacoch tohto roka medziročne klesol o 5-tisíc osôb. Výrazne sa znížil počet dlhodobo nezamestnaných. Celkový počet nezamestnaných podľa ŠÚ naďalej klesal v polovici regiónov.
Väčšinu spomedzi nezamestnaných, takmer 108.000, tvorili ľudia bez práce viac ako jeden rok. Ich počet však medziročne klesol o 7 percent a ich podiel spomedzi nezamestnaných dosiahol 63,5 %. Krátkodobá nezamestnanosť medziročne stúpla takmer o 6 percent na 61 900 osôb, ide o ľudí, ktorí boli bez práce kratšie než 12 mesiacov.
Úbytok nezamestnaných sa prejavil vo všetkých vekových skupinách, najviac v druhej najpočetnejšej kategórii 25 až 34 ročných s medziročným poklesom o 5,4 percenta.
Z pohľadu vzdelanosti najvýraznejší pokles počtu nezamestnaných o 19,8 percenta (o 11-tisíc osôb) bol v kategórii so základným vzdelaním.
Celkovo v ôsmich zo 16 ekonomických činností posledného zamestnávateľa nastal medziročný pokles počtu ľudí bez práce.
Najviac ľudí naposledy pracovalo v priemysle, kde počet nezamestnaných medziročne vzrástol o vyše 10 percent. Druhú najväčšiu skupinu tvorili ľudia naposledy pracujúci vo veľkoobchode a maloobchode, ich počet však klesol o 7,9 percenta.
Špecifickú a najpočetnejšiu skupinu predstavovali osoby, ktoré ešte nemali zamestnanie. Ich počet síce klesol o 5,1 percenta, stále však tvorili takmer 28 percent zo všetkých nezamestnaných.
Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 1. štvrťroku 2023 medziročne klesol v polovici krajov Slovenska. Relatívne najviac nezamestnaných ubudlo v Žilinskom kraji (o 13,8 percenta) a v Banskobystrickom kraji (o 12,1 percenta). Najviac nezamestnaných bolo naďalej v Prešovskom kraji (vyše 45-tisíc osôb) a v Košickom kraji takmer 37-tisíc osôb.
Najvyššia miera nezamestnanosti pretrvávala v Prešovskom kraji, kde ako v jedinom kraji presiahla hranicu 10 percent.
Košický kraj sa tesne priblížil tejto úrovni. Na opačnom konci tohto pomyselného rebríčka bol Bratislavský kraj s mierou nezamestnanosti 2,5 percenta, nasledovaný Trenčianskym krajom s 3,5 percenta a Žilinským krajom s 3,6 percenta.
Z pohľadu dynamiky vývoja najvýraznejšia zmena nastala v Banskobystrickom kraji, kde miera nezamestnanosti poklesla o 1 p. b. na hodnotu 8,7 percenta.
Pokles miery nezamestnanosti zaznamenala polovica krajov, v Bratislavskom kraji sa udržala na rovnakej úrovni ako pred rokom.