Do roku 2028 sa skončí podpora výroby veľkej časti zo 109 bioplynových staníc a z nich 34 spĺňa podmienky na pripojenie do plynárenskej siete.
Po premene na biometánové stanice by mohli ročne vyrobiť 60 miliónov kubických metrov biometánu, čo by nahradilo 15 percent zemného plynu v centrálnom zásobovaní teplom. Zaznelo to na stredajšom workshope organizovanom Slovenským plynárenským a naftovým zväzom.
"Urobili sme si rýchly sken, ktoré z bioplynových staníc by boli ľahko pripojiteľné do distribučnej siete SPP-D, vyšlo nám zhruba 34 bioplynových staníc, čo by predstavovalo produkciu 60 miliónov kubických metrov biometánu ročne," uviedol Július Roth zo spoločnosti SPP - distribúcia.
Možnosti pripojenia okrem iného obmedzuje aj dĺžka prípojky plynovodu, ktorá je podľa SPP-D optimálna do štyroch kilometrov. Zároveň by mal byť inštalovaný výkon BPS nad 0,9 megawattu a tlak plynovodu, do ktorého sa BMS pripája, by mal byť menší ako 6,3 megapascalu.
Biometán sa na Slovensku vyrába len na jedinom mieste, a to v Jelšave. Ďalšie transformovanie BPS na BMS brzdí podľa plynárov okrem iného zdĺhavé posudzovanie vplyvov na životné prostredie, jeho nepredvídateľnosť a zámerné blokovanie projektov.
K rýchlejšiemu rozširovaniu BMS môže, naopak, dopomôcť nedávno spustený register obnoviteľných plynov. Spustením tohto registra získalo Slovensko vlastný nástroj na obchodovanie so zelenými certifikátmi a impulz pre rozvoj domáceho trhu s biometánom. Ten sa získava napríklad z biologicky rozložiteľného odpadu, exkrementov hospodárskych zvierat, kalov odpadových vôd alebo cielene pestovaných plodín.