Adam Smith, jeden z najväčších filozofov všetkých čias, je zakladateľom klasickej ekonomiky. Aké je jeho hlavné posolstvo pre 21. storočie okrem teórie voľného trhu a „neviditeľnej ruky“?
Povedal by som, že je to preto, aby sme ocenili princíp umožňujúci každému človeku byť slobodný. A to je veľa. Citujem: „Umožniť každému človeku, aby sledoval svoj vlastný záujem svojím vlastným spôsobom.“ To všetko v rámci liberálneho plánu rovnosti, slobody a spravodlivosti. Jeho hlavné posolstvo, aspoň z politického hľadiska, je liberálny smer.
Aby to fungovalo, musí sa stretnúť viac faktorov. Ekonomika musí byť silná a nech je jeho ideál akýkoľvek, my môžeme byť niekde inde. Smithov odkaz tkvie v tom, aby mohli ľudia robiť veci dobrovoľne. Je to voľný trh, dobrovoľná spoločnosť, menšie vlády. Smith navrhoval spoločnosť, kde je menej reštrikcií, nižšie dane, menšie vládne subjekty a celkovo menej vlády.To je určite jeho hlavná myšlienka. A dnes je to bez debaty rovnako relevantné ako kedykoľvek predtým.
Dobre, takže už 300 rokov Smithov odkaz stále platí?
Rozhodne, je to absolútne stále platné.
Teoretici často tvrdia, že voľné trhové hospodárstvo je všeliekom na problémy sveta, zatiaľ čo v praxi vedie k nerovnosti, koncentrácii kapitálu a hromadeniu bohatstva. Prečo sa to stalo?
Po prvé, Smith nikdy nepovedal, že je to všeliek. Smith nikdy ľuďom nesľuboval šťastie. V skutočnosti, ak by sme mali povedať, aké bolo jeho hlavné posolstvo na osobnejšej alebo morálnejšej úrovni, tak je to skôr o prevzatí zodpovednosti za svoj vlastný blahobyt a o neočakávaní, že vás k blaženosti privedie niečo zvonku. Ani v kontexte jeho liberálneho plánu by nečakal, že vás to urobí oveľa šťastnejším. V skutočnosti neveril v to, že budeme oveľa šťastnejší. On to videl.
Zostáva vám 82% na dočítanie.