Medziročná miera inflácie v máji spomalila na 11,9 percenta z aprílových 13,8 percenta, bola tak najnižšia od vlaňajšieho apríla.
Tempo rastu spotrebiteľských cien zvoľnilo tretí mesiac v rade, ešte vo februári inflácia predstavovala 15,4 percenta.
Medzimesačne v máji ceny tovaru a služieb klesli o 0,1 percenta, išlo o prvý pokles od konca roku 2020. Informoval o tom štatistický úrad.
Pomohli dotácie na obedy
V susednej Českej republike medziročný rast spotrebiteľských cien v máji spomalil na 11,1 percenta z 12,7 percenta v apríli.
K zmierneniu inflácie na Slovensku podľa štatistikov prispelo hlavne opätovné zavedenie štátnych dotácií na obedy v materských škôlkach a na základných školách, čo sa prejavilo v spomalení rastu cien v kategórii stravovania.
V máji zrýchlil pokles cien pohonných hmôt, oproti minulému roku boli lacnejšie o viac ako 15 percent.
Potraviny sú stále drahšie
Tempo medziročného zdražovania potravín v máji dosiahlo 21,9 percenta, bolo tak najpomalšie od vlaňajšieho augusta. Stúpli hlavne ceny mäsa, chleba, mlieka, syrov a vajec, rovnako ako zeleniny, cukru a cukroviniek. Ceny bývania a energií vzrástli o 10,9 percenta, čo bolo najmenej od začiatku minulého roka.
Práve potraviny a náklady na bývanie vrátane energií majú dohromady najväčší podiel na výdavkoch domácností.
Národná banka Slovenska vo svojej marcovej prognóze odhadla, že tempo inflácie v tomto roku spomalí, naďalej by však miera inflácie mala byť dvojciferná. Vlani spotrebiteľské ceny v krajine stúpli o 12,8 percenta, najviac od roku 1993.