V prvom polroku uverejnil pracovný portál Profesia 163 179 ponúk, ide o historicky druhý najväčší počet. Najviac ponúk, a to 19 percent, uverejnili firmy v oblasti obchodu. Medzi uchádzačmi s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa bol najväčší dopyt po učiteľoch a lekároch. Informovala o tom manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová.
Dôležitosť vysokoškolského titulu
Viac ako 40 percent pracovných ponúk, v ktorých spoločnosti hľadali ľudí s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, bolo z oblasti školstva, a to konkrétne 5289. Firmy hľadali aj lekárov, bola to druhá najčastejšie žiadaná pozícia s požiadavkou na vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Na pozíciu lekára uverejnili 1093 ponúk. Podmienka ukončenia vysokoškolského vzdelania bola v desať percent inzerátoch. Najväčší záujem mali firmy o pracovníkov v oblasti IT, konkrétne programátorov.
"Spomedzi pozícií bol najväčší dopyt po predavačoch, administratívnych pracovníkoch a operátoroch výroby. Vo všetkých prípadoch išlo o približne 13 000 pracovných ponúk," uviedla Melcerová.
Najvyššie platy v manažmente
Viac ako 38 percent ponúk bolo pre uchádzačov s ukončeným stredoškolským vzdelaním s maturitou. Na pozíciu administratívnych pracovníkov uverejnili vyše 8000 ponúk, nasledovali obchodní zástupcovia a firmy hľadali takmer 5000 odborných predajcov.
Druhý najväčší podiel spomedzi uverejnených inzerátov tvorili ponuky práce v oblasti výroby, a to 14 percent, a na treťom mieste boli ponuky z administratívy. Takmer rovnaký počet zamestnancov hľadali aj v sektore informačných technológií.
Najvyššie platy ponúkali firmy v oblastiach vrcholového manažmentu a informačných technológií. V hrubom pri týchto pozíciách boli platy vo výške 2200, respektíve 2100 eur. V priemere 1800 eur ponúkali v manažmente, priemerný plat nad 1600 eur uvádzali v inzerátoch v oblasti zdravotníctva a telekomunikácií.