Pred vaším vymenovaním sa hovorilo, že rezort po Karlovi Hirmanovi povedie štátny tajomník Peter Švec. Vy ste ponuku dostali len deň pred vymenovaním do funkcie. Čo vás presvedčilo, aby ste post ministra hospodárstva zobrali?
Prvý telefonát z prezidentskej kancelárie som dostal večer pred oznámením svojho mena. Mal som menej ako 16 hodín na finálnu odpoveď. Nebolo to o tom, čo ma presvedčilo. Skôr to bolo moje vnútorné zvažovanie a diskusia s manželkou a mojimi najbližšími, či viem prispieť k poslaniu dočasnej úradníckej vlády na základe mojich skúseností, presvedčenia a manažérskych skúseností, ktoré mám.
Aké sú vaše vzťahy s bývalými ministrami hospodárstva Richardom Sulíkom a Karlom Hirmanom?
S pánom Sulíkom som sa pred vymenovaním stretol dvakrát v živote a po vymenovaní jedenkrát. S pánom Hirmanom sme mali intenzívny pracovný vzťah, keďže nastúpil uprostred vrcholiacej energetickej krízy, a tým, že ja som mal česť viesť Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, ktorá zabezpečuje balansovanie sústavy a vytvára trhové mechanizmy, tak sme spoločne komunikovali, nielen s ním, ale aj s tímom ministerstva hospodárstva, ktorý má na starosti energetiku.
Po vašom nástupe na ministerstvo zostal vo funkcii Peter Švec, ktorého na rezort vymenoval Karel Hirman. No druhý štátny tajomník Peter Gerhart bol odvolaný. Aké boli dôvody?
Rozhodnutie pána Gerharta odísť bolo jeho osobné a ja som ho rešpektoval, preto sa mi nepatrí rozoberať to cez médiá.
Keď vlani na rezorte končil Richard Sulík, tak na tlačovej besede oznámil, že pre jeho nástupcu nechal na ministerstve zlatý podnos. Hirman však tvrdil, že žiaden zlatý podnos nenašiel. Vy ste si aký „podnos“ našli po končiacom ministrovi?
Ja som nastúpil v polovici mája ako súčasť vlády odborníkov, ktorá má pokojne priviesť Slovensko k predčasným parlamentným voľbám. Nie som tu na to, aby som hodnotil prácu mojich predchodcov. Dôležité je, že som vedel s pánom Hirmanom komunikovať v prvých dňoch na úrade a získať od neho detaily k najdôležitejším veciam a nadviazať na jeho prácu.
Aké najnaliehavejšie úlohy váš čakali v prvých dňoch funkcie?
Po prvých dňoch rozhovor s kolegami a najkľúčovejšími účastníkmi trhu s energiami a podnikateľského sektora sme si určili tri kľúčové priority, na ktorých chceme pracovať a nájsť riešenie do konca augusta. Zároveň sme určili aj tri oblasti na systémové zmeny v oblasti energetiky, podnikateľského sektora či inovácií. Nedá sa robiť na 20 veciach naraz. Sústreďujeme sa najmä na priority, ktorými sú kompenzácie pre podniky a rozhodnutie, či a v akej intenzite využijeme kompenzačnú schému aj pre energeticky náročnejšie firmy. Pracujeme tiež na návrhu národného energetického a klimatického plánu a konkrétnych implementačných opatreniach, keďže dôležitá je energetická transformácia. No a záleží tam aj na podnikateľskom prostredí a investíciách, pripravujeme novelizáciu Jednotnej metodiky pre ochranu pred goldplatingom či znížení byrokratickej záťaže firiem. To už sú opatrenia, ktoré zrejme budú čakať pripravené na novú vládu, ktorá vzíde po voľbách.
O Slovenských elektrárňach
Keď sa ešte vrátim späť k vášmu predchodcovi Hirmanovi, jeho na ministerstve v prvých dňoch čakal list zo Slovenských elektrární, v ktorom mu oznámili, že do konca roka potreb...
Zostáva vám 85% na dočítanie.