Slovenské domácnosti budú budúci rok platiť za elektrinu nezmenenú cenu. Hroziacemu zvýšeniu z dôvodu rastu spotových cien zabránila dohoda vlády so Slovenskými elektrárňami.
Slovensko momentálne podľa premiéra vyrába dostatok energie a z toho dôvodu je možné dávať domácnostiam plošnú pomoc. "Nový blok v Mochovciach už funguje na 93 percent," povedal Ódor.
Cena zostáva
Premiér Ĺudovít Ódor dnes oznámil podpísanie implementačnej zmluvy. "Ide o to, že domácnosti budú silovú zložku nakupovať od budúceho roka za nezmenenú cenu," povedal.
Na základe zmluvy bude štátom vlastnená spoločnosť SPP ako agent od Slovenských elektrární kupovať silovú zložku elektriny za 61,20 eura za kilowatthodinu. Tá následne cez dodávateľov poskytne energiu domácnostiam.
Rozhodnutie o pomoci necháva úradnícky premiér na novú vládu. "Zatiaľ ten pokles cien na svetových trhoch ukazuje, že netreba masívne dotovať ceny elektrickej energie pre podniky," tvrdí Ódor.
Premiér doplnil, že cena silovej zložky elektrickej energie rásť nebude a ubezpečil občanov, že nezaťaží rodinné rozpočty.
Výzva na šetrenie
Minister hospodárstva Peter Dovhun považuje implementačné zmluvu za kľúčový cieľ jeho pôsobenia na čele rezortu. Európska únia s podpisom pre rok 2023 aj 2024 súhlasila.
"Vyzývam slovenské domácnosti, aby aj keď bude elektrina lacná, ňou šetrili," povedal Dovhun s tým, že štát si nemôže dovoliť plošné opatrenia.
Silovú elektrinu má podľa riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka lacnejšiu v Európe iba Bulharsku. "Patrí veľká vďaka akcionárom Enelu, EPH a štátu, ktorí sa rozhodli vzdať sa potencionálnych dividend zo Slovenských elektrární," povedal Strýček.
Dôležitosť jadra
Štát na oplátku prisľúbil, že mimo štandardu Európskej únie nebude zavádzať žiadne dane, regulácie ani poplatky. "To umožní Slovenským elektrárňam splatiť svoj dlh," povedal.
Slovenské elektrárne sa podľa Strýčka stanú po spustení štvrtého bloku Mochoviec svetovou veľmocou vo výrobe jadra. V energetickom mixe budeme mať najväčší podiel jadrovej energie na svete.
"Môžeme si toto opatrenie dovoliť, keďže máme silný zdroj energie," narážal na lacnejšiu elektrinu pre domácnosti. "Bez jadra by sme elektrinu pre domácnosti nemohli mať," dodal Strýček.
Minister Dovhun zdôrazňuje dôležitosť jadra, keďže "vodná ani veterná elektrina dopyt pokryť nedokáže".
Peniaze z USA
Dovhun oznámil, že Slovensko bolo ako jedna z troch krajín zo sedemnástich štátov vybrané ako adresát grantu na vypracovanie štúdie realizovateľnosti výstavby malého modulárneho reaktora.
"Projekt nám poskytne prístup k znalostiam vedeckých tímov, ktoré aktuálne výstavbu realizujú," dodal Peter Dovhun. "Začína písať novú éru jadrovej energetiky na Slovensku," povedal Branislav Strýček.
V budúcnosti príde elektrifikácia, pričom podľa Strýčka nebudú na spotrebu obnoviteľné zdroje stačiť. "Vybrali sme päť možných lokalít pre výstavbu reaktora: Jaslovské Bohunice, Mochovce,Nováky, Vojany a lokalita U. S. Steelu," povedal.