Slovensko pokračuje v znižovaní daňovej medzery na dani z pridanej hodnoty. Podľa najnovšieho odhadu Európskej komisie dosiahla za rok 2021 hodnotu 10,6 percenta a medziročne sa tak znížila o 3,4 percentuálneho bodu. Informovala o tom v utorok hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.
"Za týmto vývojom stojí zefektívnenie analytickej a kontrolnej činnosti finančnej správy a paradoxne aj pandémia Covid-19, počas ktorej sa zvýšil podiel online platieb, a tým kleslo riziko obchádzania daňových povinností," priblížila.
Komisia v utorok zverejnila odhad daňovej medzery DPH za jednotlivé krajiny Európskej únie za rok 2021. Na Slovensku klesla podľa odhadu Eurokomisie na 10,6 percenta, čo v nominálnom vyjadrení predstavuje 871 miliónov eur. Vďaka tomu sa do štátneho rozpočtu dostalo o 270 miliónov eur viac, vyčíslila hovorkyňa.
V tejto súvislosti vyzdvihla zefektívnenie interných procesov finančnej správy v oblasti kontroly a analýzy rizík. "Rozšírilo sa zameranie na nové druhy obchádzania daňových povinností, väčší dôraz bol aj kladený na kvalitu vykonávanej kontrolnej činnosti a vymáhania dorubenej dane," doplnila Rybanská.
K lepším číslam v celej Európskej únii prispela aj pandémia Covid-19. Prijímanie opatrení na ochranu zdravia obyvateľov totiž prispeli k obmedzeniu podnikania v niektorých oblastiach. Ide najmä o gastrosektor či služby, v ktorých finančná správa dlhodobo eviduje najvyššiu daňovú medzeru.