Je možné, že úrokové sadzby Európskej centrálnej banky už dosiahli svoj vrchol, ešte chvíľu však bude potrebné o ich možnom zvyšovaní aspoň uvažovať.
Na rovnakej úrovni zostanú pravdepodobne dlhší čas, kým v budúcom roku môže dôjsť k ich znižovaniu. V reakcii na štvrtkové rozhodnutie Rady guvernérov ECB, ktorá podľa očakávaní po dlhšom čase svoje sadzby nezmenila, to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
V prospech ponechania sadzieb na aktuálnych úrovniach hovorí podľa neho vývoj inflácie v septembri, ktorá v eurozóne spomalila na 4,3 percenta z augustových 5,2 percenta. Jadrová inflácia sa vyvíjala podobne, keď sa znížila na 4,5 percenta z augustových 5,3 percenta.
"Samozrejme, ECB prijíma svoje kroky v kontexte dlhšieho horizontu (4 až 6 kvartálov), ale aktuálny vývoj zatiaľ nenaznačuje potrebu meniť v septembri stanovené odhady," zhodnotil Kočiš.
Okrem vývoja inflácie v prospech nezvyšovania sadzieb hovoril aj predstihový ukazovateľ Index nákupných manažérov eurozóny, ktorý v rýchlom odhade na október ukazuje v porovnaní so septembrom pokles a naďalej sa drží v pásme recesie. To naznačuje možné spomalenie ekonomiky.
Na druhej strane, trh práce ostáva napnutý a zamestnanci si skôr alebo neskôr vypýtajú vyššie mzdy, ktoré budú tlačiť na jadrovú infláciu, upozornil analytik.
"V tejto chvíli možno naďalej očakávať, že centrálna banka bude držať svoje sadzby na tejto úrovni dlhší čas. Diskusia ohľadne ďalších krokov ECB sa postupne preklopí od témy zvyšovania základných sadzieb k téme, ako dlho bude ešte ECB sadzby držať na tejto úrovni," avizoval Kočiš.
Upozornil, že menová politika sa v reálnej ekonomike prejavuje s istým oneskorením. "Je preto pravdepodobné, že ani na niekoľkých nasledujúcich zasadnutiach ECB nedôjde k zmene základných sadzieb. Z nášho pohľadu nedôjde k znižovaniu základných sadzieb skôr ako v treťom štvrťroku 2024," doplnil analytik.
ECB vo štvrtok na svojom októbrovom zasadnutí ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené. Rozhodnutie Rady guvernérov nasleduje po sérii desiatich po sebe idúcich zvýšení úrokových sadzieb od júla 2022.
Úrok z hlavných refinančných operácií sa tak vyšplhal na 22-ročné maximum 4,5 percenta a sadzba z jednodňových vkladov na historický rekord štyroch percent. Dôvodom bola snaha banky skrotiť infláciu v eurozóne.