Jednou z priorít nového ministra životného prostredia Tomáša Tarabu je výmena turbín vo vodnej elektrárni Gabčíkovo, ktoré sú podľa neho už dlhé roky po životnosti. Malo by to stáť viac ako 200 miliónov eur.
Ide o našu najväčšiu vodnú elektráreň. Je v prevádzke už od roku 1992 a každoročne vygeneruje zhruba 2,2 terawatthodiny elektriny.
Premiérska téma
“Na Slovensku máme obrovský problém, ktorý je zanedbaný, pretože osem turbín v Gabčíkove, ktorých maximálna životnosť bola projektovaná na 75-tisíc motohodín, má dnes rozmedzie 95-tisíc až 130-tisíc motohodín. Tie turbíny sú viac ako 10 rokov po životnosti a keby sme ich čo i len zajtra kúpili, tak musíme rátať minimálne päť rokov, aby sme to vedeli celé dať do poriadku,” vyhlásil Taraba po rokovaní s premiérom Robertom Ficom, ktorý ho prišiel uviesť do úradu.
Taraba považuje výmenu turbín v Gabčíkove za premiérsku tému, preto na to Fica upozornil.
“Ešte pred pár rokmi by tá výmena stála 80 miliónov eur, teraz sa pohybuje podľa odhadov okolo 230 miliónov,” dodal.
Fico sa k tomu bez bližších podrobností vyjadril, že "veľmi privítal konštruktívny návrh" Tarabu, ktorý predniesol na spoločnom rokovaní.
Prebratie Gabčíkova
Fico v roku 2015 počas jeho druhej vlády ohlásil po mimoriadnom zasadnutí jeho kabinetu náhle prebratie kontroly nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo. Od Enelu išla späť do vlastníctva štátu.
Jedným z dôvodov, ktorými argumentoval, bolo, že Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho manažmentu nepripravili žiadne opravy. Tie boli pritom podľa vládnych predstaviteľov akútne.