Premiér Robert Fico potvrdil, že jedným z cieľov dôchodkových zmien, ktoré navrhuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, je zásah do fungovania tretieho sektora na Slovensku. Povedal to rokovaní s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom.
Vhodný moment
Podľa Fica musí dôjsť k jasnému oddeleniu “politických mimovládok od tých, ktoré robia to, čo mimovládky robiť majú”.
“A veľmi vhodný moment bol práve to, že sme sa rozhodli pre určitý finančný model pri hľadaní finančných zdrojov na zabezpečenie 13. dôchodku,” vyjadril sa.
Rodičovský dôchodok má byť totiž po novom vyplácaný z dvoch percent dane z príjmov fyzických osôb, a nie z odvodov do sociálneho poistenia, ako to je v súčasnosti. Štát tak získa 315 miliónov eur, ktoré presmeruje do 13. dôchodkov.
Avšak dve percentá z dane sú významným zdrojom financovania práve pre mimovládky. Vlani z nich inkasovali spolu viac ako 86,4 milióna eur. Zmena ich má pripraviť o 40 až 50 miliónov eur.
Koniec éry
“Som prekvapený kvílením mimovládnych organizácií v súvislosti s rozhodnutím, ktoré prijal rezort práce. Poviem to celkom jasne, skončila sa éra, kedy na Slovensku vládli politické mimovládne organizácie. Ak v iných krajinách si nechajú členovia vlády, vlády, bankový sektor a ďalší diktovať svoje tempo mimovládnymi organizáciami, to u nás fungovať nebude,” kritizoval premiér.
Dodal, že vláda chce odlíšiť mimovládne organizácie, ktoré robia politiku s cieľom poškodiť vládu. “Nie je žiadny dôvod, aby takéto organizácie dostávali peniaze zo štátnych alebo iných zdrojov. Nech si hľadajú bohatých zahraničných sponzorov, aj ich majú,” povedal Fico.
Mimovládkam, ktoré podľa neho reálne pomáhajú ľuďom či pri ochrane prírody a historických pamiatok, odkázal, že sa nemusia obávať nedostatku zdrojov na svoju činnosť. Minister práce Erik Tomáš v stredu ubezpečoval, že pre "ušľachtilé" mimovládky štát pripraví dotačné schémy.