Zníženie odvodu do 2. dôchodkového piliera zo súčasných 5,5 percenta na štyri percentá bude zatiaľ trvalé. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Erik Tomáš (Hlas-SD) po pondelkovom rokovaní vlády na brífingu pri predstavovaní konsolidačných opatrení.
Druhý pilier nezrušia
"Opatrenie je súčasťou vládneho konsolidačného balíčka. Zatiaľ je to nastavené ako trvalé opatrenie. V ústave je zakotvená trojpilierovosť dôchodkového systému, čiže nie je možné druhý pilier zrušiť. Toto je teraz opatrenie, ktoré bolo prijaté. Zatiaľ je to natrvalo. Uvidíme, či sa bude v budúcnosti niečo meniť," spresnil minister práce.
Tomáš potvrdil, že vo vládnej koalícii sa našlo riešenie, ktoré umožní v roku 2024 vyplatenie skutočného 13. dôchodku a aj rodičovského dôchodku a že nebude treba vstupovať do mechanizmu venovania dvoch percent z dane z príjmov.
"Dnes rezort práce dal do pripomienkového konania novelu zákona o sociálnom poistení, vďaka ktorej bude v decembri 2024 vyplatený skutočný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok, 606 eur dostanú starobní dôchodcovia. Trinásty dôchodok dostanú aj všetci ostatní poberatelia dôchodkov. V zákone máme poistku, aby nový 13. dôchodok neklesol pod úroveň súčasného 13. dôchodku," poznamenal.
Vyplácanie dôchodkov
Oznámil zároveň, že vláda bude mať možnosť nariadením rozhodnúť o skoršom vyplatení 13. dôchodku alebo jeho časti.
"Vláda dnes rozhodla v skrátenom legislatívnom konaní, že na budúci rok bude rodičovský dôchodok vyplatený v jednorazovej sume, a to v júni. Výška celoročného jednorazového priemerného príspevku je 338,80 eura, aj v prípade 13. dôchodku, aj rodičovského dôchodku. Je to len odhadovaná suma, presné dáta budú v januári 2024," uviedol.
"Zákon o 13. dôchodku prejde riadnym legislatívnym konaním, čiže schválenie skutočného 13. dôchodku môžeme očakávať v prvom štvrťroku budúceho roka, presne ako sme deklarovali," doplnil.
Zákon týkajúci sa rodičovského dôchodku vláda podľa ministra práce na pondelkovom rokovaní schválila v skrátenom legislatívnom konaní a v tomto režime ho bude schvaľovať aj parlament.
"Riešenie vzišlo z dohody medzi koaličnými partnermi na koaličnej rade. Preto sa dá očakávať, že v parlamente získa potrebnú väčšinu," dodal Tomáš.