Slovensko uplynulý rok zažilo troch premiérov, parlamentné voľby a následné kreovanie novej vlády. Zatriasla táto chaotická mocenská situácia naším podnikateľským prostredím?
Takáto situácia sa musí dotknúť tak ekonomiky, ako aj podnikateľského prostredia. Napriek tomu sa však naše hospodárstvo začalo po pandemickom a postpandemickom šoku stabilizovať, čo je pozitívne. Muselo sa vyrovnať s nestabilitou domáceho prostredia, ktorá vždy vplýva na strategické rozhodovanie sa jednotlivých firiem. Každý sa totiž pri určitých investíciách rozhoduje v dlhšom časovom horizonte, no pokiaľ je nejasné, čo vlani absolútne platilo, môže nastať problém. Okrem toho bolo pre firmy zlým signálom aj to, že sme veľmi zle zvládli pandemickú situáciu. Na hlavu obyvateľa nás vyšla oveľa viac, ako to bolo u našich konkurentov. O to väčšia bola nestabilita prostredia a o to väčšie boli napokon aj obavy firiem z budúcnosti. Je však veľmi dobré, že si naše firmy na začiatku roka 2024 zachovávajú určitú mieru optimizmu. Nie je to veľký optimizmus, no je to skôr pozitívne ako negatívne myslenie. A práve to je základný predpoklad budúceho úspechu.
O tom, že sa naša ekonomika začína pomaly zotavovať, hovorí aj najnovší ekonomický prieskum Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Slovenské firmy v ňom uviedli, že až pri štyroch zo siedmich sledovaných ukazovateľoch tento rok v porovnaní s tým predchádzajúcim očakávajú rast. Nevyznieva to pri všetkých tých zlých správach trochu paradoxne?
Treba si uvedomiť, že celá doba, v ktorej žijeme, je paradoxná. Preto sa nedivme, že výsledky niektorých prieskumov to len potvrdzujú. Osobne považujem zo všetkých ukazovateľov za hlavný problém našej ekonomiky situáciu na trhu práce. Práve toto môže pokaziť všetko, čo firmy plánujú. Je tu jednak nedostatok pracovných síl, pričom stav dospel do takej situácie, že bez dovozu pracovníkov zo zahraničia už nevieme urobiť krok dopredu.
Tu vyvstáva otázka, ako sa popasujeme...
Zostáva vám 85% na dočítanie.