Minister práce Erik Tomáš dnes oznámil zmenu v minimálnej mzde, pričom určovať sa má novým spôsobom. „Dnes prekladáme do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o minimálnej mzde,“ povedal.
Tomáš zmenu avizoval už na začiatku roka. Novela je podľa rezortu súčasťou balíka zákonov, ktoré súvisia s implementáciou európskej smernice týkajúcej sa minimálnej mzdy.
Takmer tisíc eur
„Minimálna mzda sa stanoví ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Po prvýkrát bude podľa nových pravidiel určená v roku 2026, ak zákon prejde“ povedal Tomáš. V roku 2027 už podľa neho môže dosiahnuť sumu takmer 969 eur. K tomuto postupu dôjde, ak nepríde k dohode medzi sociálnymi partnermi ani počas tripartity medzi zamestnávateľmi a odborármi.
Minimálna mzda v tomto roku dosiahla výšku 750 eur v hrobom, pričom hodinová mzda je na úrovni 4,310 eura.
Európska únia odporúča podľa ministra, aby bola minimálna mzda 50 percentami priemernej mzdy v danom roku. „Približne sa snažíme kopírovať rámec Európskej únie. My hovoríme o 60 percentách spred dvoch rokov,“ dodal Tomáš.
Rezort plánuje podľa ministra rozšíriť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pre celé odvetvie. Je to súčasťou európskej smernice, ktorá to požaduje od členských štátov. „Zavedieme povinnosť rokovať o takejto kolektívnej zmluve,“ povedal. Zmenu v minimálnej mzde označil Tomáš ako plnenie programového vyhlásenia vlády.
Na konci rebríčka
Pri tom, čo je možné si za minimálnu mzdu kúpiť, je Slovenko bližšie ku koncu rebríčka v Európskej únii. "Slovenskú republiku prebieha aj Rumunsko," tvrdí štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš a dodáva, že je potrebné "razantné zvýšenie". Pripomína, že vzhľadom na rast inflácie sa minimálna mzda podľa tajomníka v posledných dvoch rokoch prepadla o desať percent.
Vyššia minimálna mzda je momentálne podľa tajomníka rezortu aj v Chorvátsku. "Poľsku už dosahuje minimálnu mzdu takmer 1000 eur," dodal. Slováci si podľa rezortu môžu za minimálnu mzdu kúpiť menej ako v iných členských krajinách.
"Za uplynulých niekoľko rokov 90 percent pracujúcich v Únii stratilo oproti zisku súkromných firiem 500 miliárd eur," povedal Ondruš s tým, že nožnice medzi najvyššími a najnižšími mzdami sa otvárajú.
Tomáš pripomína, že novela "nie je ďaleko" od dohody o minimálnej mzde z posledných rokov, kedy podľa neho predstavovala 57 percent priemernej mzdy.
"V pondelok stanovíme riadny plán tripartity a jej zasadnutí," povedal Tomáš. Na minimálnu mzdu sú naviazané aj príplatky za prácu v noci a počas víkendov. Nový "automat" začne platiť v roku 2026, ak nedôjde k dohode odborárov a zamestnávateľov.
Minimálnu mzdu v súčasnosti poberá približne 140-tisíc ľudí. Rezort podľa ministra postupuje v súlade s odporúčaním z Európkej únie.