Aby splnili ambiciózne plány Bruselu, musia vynaložiť desiatky, ba až stovky miliónov eur. Reč je o európskych fabrikách, ktoré čaká zelená budúcnosť. Znižovaniu emisií sa tak nevyhnú ani kapitáni nášho priemyslu.
Túto veľkú výzvu si neuvedomuje len Európska únia, ktorá našim podnikom ponúka rôzne podporné programy, ale aj kabinet Roberta Fica. Jeho členovia, envirošéf Tomáš Taraba a podpredseda vlády Peter Kmec, v piatok preto informovali o pokračujúcej dekarbonizácii.
„Výsledkom nemôže byť, že operácia sa podarila a pacient zomrel. Pristupujeme k projektu dekarbonizácie opatrne,“ začal minister Taraba s tým, že nechce nasilu nanútiť podnikom zelené riešenia, ktoré by narušili trh. „Nejde nám len o transformáciu na zelenú ekonomiku, ale aby Slovensko rástlo a prosperovalo,“ dodal.
Ústredným motívom tlačovej konferencie bola správa, že košický U. S. Steel nedokáže vyčerpať 300 miliónov eur z plánu obnovy na dekarbonizáciu priemyslu, čo podľa neho uznala aj Európska komisia.
„V súčasnosti ani U. S. Steel ani Slovenská republika nevieme v tejto konkrétnej záležitosti postúpiť,“ uviedol šéf envirorezortu s tým, že oceliari narazili na zmenu vlastníckych vzťahov, ktoré uviazli.
Pre ostatné tuzemské firmy sa tak otvára príležitosť o tieto peniaze zabojovať.
Verejná výzva biznisu
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Zostáva vám 70% na dočítanie.