Strana SaS uviedla, že predložila návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera. Predseda strany Branislav Gröhling spochybnil Ficovo tvrdenie, podľa ktorého chce premiér načrieť do druhého piliera v záujme výstavby diaľnic.
SaS chce podľa slov predsedu tieto úspory chrániť a má v úmysle osloviť ďalšie opozičné strany, aby apelovali na zaradenie návrhu do programu aktuálnej schôdze. Gröhling vyzval všetkých sporiteľov v druhom pilieri, aby kontaktovali poslancov, prípadne ministrov so žiadosťou o podporu zmieneného návrhu.
Sumarizoval, že v druhom pilieri je momentálne 1,8 milióna sporiteľov, pričom disponuje sumou približne 15 miliárd eur. Pripomenul, že koalícia pred prezidentskými voľbami tvrdila, že keď sa prezidentom stane Ivan Korčok, ľudia prídu o sociálne istoty. „A aj o ne prichádzajú, no môže za to konanie premiéra Fica. A jeho ministrov," konštatoval líder liberálov.
Gröhling hovorí o zdieračskej vláde
Šéf SaS kritizoval taktiež zrušenie zubných benefitov, zvýšenie daní, poplatkov či neriešenie vysokých cien benzínu. Zásah do druhého piliera označuje za najhoršiu vec, akú mohla Ficova vláda spraviť.
„Ja sa pýtam, prečo ľuďom berú peniaze. Preto, lebo si zvýšili platy? Lebo potrebujú financovať ministerstvo športu? Aby financoval trináste dôchodky? Či aby si urobil bilbordy po celom Slovensku?“ povedal Gröhling. Koalícia podľa neho z budúcich dôchodcov „urobí žobrákov“.
„Sú to peniaze, ktoré si občania sporili, aby mali na dôchodku z čoho žiť. Nie na to, aby im ich zobrala táto zdieračská vláda,“ nechal sa počuť Gröhling s tým, že podľa neho ide o neprijateľný zásah do vlastníckych práv a celého dôchodkového systému.
Poslanec SaS Mariána Viskupič upriamil pozornosť na fakt, že na konci minulého roka vláda znížila výšku sociálnych odvodov vstupujúcich do druhého piliera z 5,5 percenta na štyri percentá. „Ľudia si to málo uvedomujú, ale takto ich aktuálna koalícia okradla,“ povedal.
„Komplexný návrh, žiadne rýchlokvasené riešenie“
Viskupič priblížil, že návrh zákona z dielne SaS definuje základné delenie dôchodkového systému, zakotvuje spojenie účasti v systéme s úhradou platby, ktorá musí byť vypočítaná z rovnakého základu pre priebežný aj sporiaci systém. Návrh taktiež definuje každoročné minimálne zvyšovanie dôchodkov o takzvanú dôchodcovskú infláciu.
SaS zároveň navrhuje, aby bol príspevkovo definovaný kapitalizačný systém, ustanovený automatický vstup do sporiaceho systému a určená výšku platby. Základným predpokladom fungujúceho dôchodkového systému je podľa predstaviteľov strany predvídateľnosť a informovanosť budúcich dôchodcov.
Finančný analytik a člen SaS Peter Cmorej návrh opísal ako komplexný. Nejde podľa jeho mienky o žiadne „rýchlokvasené riešenie“, ale výsledok dlhých diskusií s odborníkmi.
„Nastavovali sme systém tak, aby aj dnešní pracujúci mali šancu, že raz na dôchodku budú niečo mať. Dali sme dokopy základné riešenia a pravidlá, ktoré by dôchodkový systém mal mať a ktoré by mali byť zakotvené v Ústave,“ vyjadril sa. Na záver vyzval ministra práce Erika Tomáša, aby zorganizoval okrúhly stôl za účasti médií a sprostredkoval svoju víziu udržateľného dôchodkového systému.