Pred Slovenskom stojí výzva konsolidácie verejných financií. Návrhy, ako to urobiť, predstavuje vláda aj viacerí odborníci. Hovorí sa o predaji štátnych dlhopisov bežným ľuďom, o využívaní prostriedkov z druhého piliera, ale aj o zvyšovaní daní. Sú takéto riešenia dostatočné?
Konsolidácia znamená ozdraviť verejné financie, čo môžete robiť dvojakým spôsobom. Buď získate prostredníctvom daní dodatočné zdroje, alebo budete šetriť. Rozumná konsolidácia mieri na obe strany.
Okrem toho má štát aj možnosť oživiť ekonomiku, čo je úplne najširšia možnosť konsolidácie. Je mi preto veľmi sympatické vyjadrenie premiéra počas tlačovej konferencie 1. mája na Sviatok práce, kde poukázal na to, že by ozdravovanie verených financií chcela vláda riešiť aj cez oživenie domáceho hospodárstva.
A to práve prostredníctvom aktivácie zdrojov. Spomenul tam financie v druhom pilieri, spomenul tam aj vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo, čo sú v prípade rozumného a efektívneho použitia šikovné nástroje.
Chceme, aby pracovali v ekonomike a podporili jej rast, a tak je tento smer konsolidácie verejných financií veľmi správny. Z ekonomického hľadiska to považujem za to najlepšie, čo doteraz odznelo.
Vrátim sa k spomenutým opatreniam. Skutočne môže zásah do druhého piliera, o ktorom hovorí vláda, ohroziť naše budúce penzie?
Závisí od toho, ako sa použijú. Môžete tieto zdroje aktivovať veľmi racionálne a efektívne, no zároveň môžete pravidlá nastaviť aj tak, že budú v neprospech sporiteľov, na čo bude v konečnom dôsledku doplácať aj samotný štát. Ak budú mať totiž ľudia málo našetrené, budú pýtať viac od štátu....
Zostáva vám 85% na dočítanie.