V júni tohto roka išlo do konkurzu 38 právnických subjektov, z toho vyše 86 percent z tohto počtu boli eseročky. V porovnaní s minuloročným júnom ide o dvojnásobný nárast, vtedy bolo totiž vyhlásených len 19 konkurzov.
„Aj v medzimesačných dátach vidíme vyššie čísla. V máji tohto roku bol počet nových začatých konkurzov iba 20, čo je o 90 percent menej ako v júni. Medzikvartálny nárast je viac ako 14 percent. Pokiaľ analyzujeme dlhší časový interval, a porovnáme prvý polrok 2023 so 139 konkurzmi s aktuálnym polrokom 2024 so 159 konkurzmi, predstavuje to plus 20 subjektov,“ hovorí hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF) Jana Marková
Až polovica subjektov, ktoré v júni začali čeliť konkurzu, nemala žiadneho zamestnanca. Do tejto skupiny sa radí aj eseročka Lex Global Marketing, ktorá spomedzi bankrotujúcich firiem dosiahla najvyšší obrat, a to až vyše 7,4 milióna eur za rok 2022.
Pôsobila v oblasti maloobchodu a jej jediným spoločníkom a konateľom je občan s trvalým pobytom v Turecku.
Najväčší počet zamestnancov (55 až 99) spomedzi firiem v konkurze mal priemyselný podnik BIS Slovensko s.r.o. zo Štúrova, ktorý podnikal v oprave strojov.
Z geografického hľadiska bolo najviac konkurzov v Bratislavskom kraji (14), nasledoval Košický (9) a Nitriansky kraj (7). V Žilinskom kraji, naopak, nebol vyhlásený žiaden konkurz, ostatné kraje mali zhodne po dva.
Podľa dát z registra CRIBIS bolo v júni zastavených 10 konkurzných konaní pre nedostatok majetku a 17 bolo úplne zrušených z rovnakého dôvodu.
Reštrukturalizácii čelila v júni jedna eseročka, a to Pieniny Resort, ktorá prevádzkuje Kúpele Červený Kláštor so známym liečivým prameňom Smerdžonka v Košickom kraji.
Celkovo za prvý polrok 2024 bolo začatých sedem reštrukturalizácií. V porovnaní s rokom 2023 ide o mierny nárast, vtedy bolo za prvých šesť mesiacov súdmi povolených šesť reštrukturalizácií.