Ukrajina prestala prepravovať ropu od ruského dodávateľa Lukoil. Zastavenie dodávok ropy, ktorú odoberala aj bratislavská rafinéria Slovnaft, potvrdilo ministerstvo hospodárstva.
"Podľa údajov od spoločnosti Transpetrol dodávky ruskej ropy na Slovensko neboli zastavené. Problém je, podľa informácií od spoločnosti Slovnaft, s dodávkami od konkrétneho dodávateľa (spoločnosť Lukoil), ktorý bol na Ukrajine zaradený na sankčný zoznam," uviedla hovorkyňa rezortu hospodárstva Mária Pavlusík.
Dopad na Slovnaft
Dlhodobý výpadok dodávok by mohol negatívne ovplyvniť bratislavskú rafinériu. Tá napriek postupnému prechodu na alternatívnych dodávateľov stále spracováva dve tretiny ropy pôvodom z Ruska.
Rezort hospodárstva dodal, že i keď Lukoil dodával časť ropy pre rafinériu Slovnaft, tá má zabezpečené dodávky ruskej ropy aj od iného dodávateľa a rovnako má objednané dodávky z alternatívnych zdrojov.
"Rezort hospodárstva napriek týmto faktom vzniknutý problém eviduje a aktívne sa ním zaoberá aj so svojimi ukrajinskými partnermi," dodala Pavlusík.
Neoficiálne informácie hovoria, že Lukoil patrí medzi hlavných dodávateľov čierneho zlata pre maďarskú skupinu MOL, do ktorej patrí aj Slovnaft. Okrem Lukoilu majú ešte aj iného ruského dodávateľa, na ktorého sa budú musieť spoliehať.
Odkiaľ priteká na Slovensko ropa
Vlani spracovala slovenská rafinéria približne 5,3 milióna ton ropy. Kvôli európskym sankciám na ruskú ropu už pritom Slovnaft musí znižovať podiel komodity z východu vo svojej výrobe.
Kým v minulosti využívali takmer iba ruskú surovinu, začiatkom tohto roka Slovnaft spracovával už 70 percent ropy z Ruska. Zvyšných 30 percent pritieklo z iných destinácií. Príkladom je USA, Azerbajdžan, Kazachstan či Irak.
Alternatívne zmesi do rafinérie pritekajú cez chorvátsky terminál Omišalj. Vďaka ropovodu Adria sa surovina cez Chorvátsko a Maďarsko dostane až do útrob Slovnaftu.
Pre rafinériu nie je jedno, či vyrábajú pohonné látky z americkej či ruskej ropy. Každá zmes má iné zloženie, váhu či obsah síry. Napríklad z "ľahkej" americkej ropy dokáže závod vyprodukovať väčšie množstvo benzínu, zatiaľ čo z "ťažkej" ruskej ropy vyprodukuje prevádzka skôr naftu.