Nová daň sa má podľa informácií Denníka N týkať bežnej platby kartou, bezhotovostného prevodu výplaty na účet či výberu peňazí z bankomatu.
"Fico s Kamenickým idú zdaniť vaše výplaty," povedal šéf SaS Branislav Gröhling. Spoplatnené by podľa neho boli všetky transakcie v bezhotovostnom priestore. Podľa Mariána Viskupiča sú bankové operácie krvou finančného sektora a toto opatrenie môže byť nebezpečné.
Ďalej uvádza, že momentálne pracuje na balíku konsolidačných opatrení, tie zverejní až po rokovaniach koaličnej rady.
Daň z prevodov
"Dôrazne žiadame Ministerstvo financií a konkrétne pána Kamenického, ale aj premiéra Fica, aby upustili od vytvorenia novej dane z bankových prevodov," vyzval vládu Gröhling.
Sadzba by bola podľa SaS pravdepodobne malá, ale pri väčších transakciách by mohla dosiahnuť vysoké sumy. "Samotná sadzba je na prvý pohľad veľmi malá, vláda môže uvažovať o sadzbe 0,4 percenta, ale to sú vo finále obrovské sumy," povedal Viskupič.
Hrubý výnos dane má byť podľa Viskupiča 655 miliónov eur, po odpočítaní výdavkov na organizáciu by do pokladnice štátu malo prúdiť 550 miliónov eur.
Dopad na podnikateľov
Viskupič tvrdí, že dopad to nebude mať len na podnikateľov, ale "zásadne sa to dotkne bežného občana." Daň si podľa neho podnikatelia prepočítajú do cien. Poplatky však budú platiť aj bežní ľudia, aj pri transakciách v rámci rodiny na bankové účty.
Podobnú daň už má Maďarsko. "Ak si maďarský občan založí svoj účet nejaký zahraničnej banke, tak tá zahraničná banka musí informovať maďarskú finančnú správu," povedal Viskupič.
Odpisujeme od horších
Ani najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko nesúhlasí so zámerom vlády zaviesť daň z bankových prevodov. "Vláda vymyslela spôsob, ako obtiahnuť všetkých občanov bez toho, aby si to všimli," povedal poslanec Národnej rady za hnutie Progresívne Slovensko Štefan Kišš.
Tvrdí, že výsledkom zákona bude iba zdraženie finančných služieb. PS kritizuje aj inšpiráciu v Maďarsku, ktoré už takúto daň má. "Vláda sa správa ako taký neposlušný žiačik, odpisuje a ešte odpisuje od tých horších," naráža na zákon z Budapešti Kišš.
Vláda by podľa PS mala tlačiť na zníženie bankových poplatkov, nie zavádzať nové. Podľa Kišša to podporí ľudí v návrate k hotovosti a platby budú realizovať mimo elektronických systémov. "Vláde sa páči doba kešu. Celý svet sa hýbe smerom k bezhotovosti a na Slovensku cúvame a ideme späť," dodal Kišš.