Nadácia Zastavme korupciu vidí viacero rizík, ktoré súvisia s novelou zákona o verejnom obstarávaní (VO). Jedným z nich je častejšie predraženie aj nakupovanie tovarov, ktoré mestá či ministerstvá v skutočnosti nepotrebujú, informovala v utorok.
"Ak si budú starostovia a primátori zariaďovať kanceláriu, do 50-tisíc eur si môžu od augusta de facto nakúpiť, čo chcú, ako chcú a od koho chcú. Ak budú chcieť stavať škôlku či domov seniorov, nemusia dodávateľa verejne súťažiť. Bude im stačiť, ak si vypýtajú cenovú ponuku od troch vopred vytypovaných firiem," uviedla nadácia s tým, že o všetkých podrobnostiach zákazky sa občania a kontrolóri dozvedia až po podpise zmluvy.
Ľubomír Daňko z nadácie podotkol, že výrazné uvoľnenie pravidiel skomplikuje aj prípadné neskoršie preverenie, či úrad alebo obec nemíňali zdroje nehospodárne. "Do sumy 50-tisíc eur už nepôjde o trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní, keďže takéto nákupy do tejto sumy zákon o verejnom obstarávaní nepokrýva," dodal.
Novela zákona o verejnom obstarávaní platí od 1. augusta tohto roka. Verejný obstarávateľ si predtým mohol mimo zákona o VO nakúpiť tovary, služby a stavebné práce do desaťtisíc eur. Po novom sa limit zdvihol na 50-tisíc eur.
"Keby sa niekto spýtal, či to navodzuje dojem netransparentnosti, tak hovorím nie. Všetci sú totiž povinní zverejňovať zmluvy v Centrálnom registri zmlúv, objednávky a faktúry na svojich weboch a všetky ďalšie doklady cez infozákon. Ak by niekto z nich niečo nakúpil predražene, je tu široká verejná kontrola a verejný obstarávateľ by svoj nákup musel vysvetľovať," uviedol vo štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas).