Európska komisia vo štvrtok oznámila, že schválila úpravy slovenskej schémy štátnej pomoci na podporu energeticky náročných podnikov.
Eurokomisia spresnila, že v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci odobrila zmeny v slovenskej schéme, ktorá má čiastočne kompenzovať energeticky náročným spoločnostiam poplatky za elektrinu, ktorými sa financovala podpora výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
Kompenzácia poplatkov
Cieľom uvedenej schémy je zmierniť riziko, že v dôsledku týchto poplatkov môžu energeticky náročné spoločnosti presunúť svoje aktivity do oblastí mimo EÚ s menej ambicióznymi klimatickými politikami.
Pôvodnú schému štátnej pomoci schválila eurokomisia v septembri 2019.
Zmeny a doplnenia zosúlaďujú schému s usmerneniami o štátnej pomoci pre klímu, ochranu životného prostredia a energetiku z roku 2022 (CEEAG) a predlžujú jej trvanie do 31. decembra 2030.
Celkový rozpočet po zmenách a doplneniach je približne 300 miliónov eur, pričom ročný rozpočet 40 miliónov eur zostáva nezmenený.
Zo zmeneného a doplneného systému budú mať prospech spoločnosti pôsobiace v sektoroch uvedených v prílohe 1 CEEAG (napríklad ťažba čierneho uhlia, plynu, dobývanie železných rúd a ostatných neželezných kovových rúd, ťažba soli, ťažba chemických a hnojivových minerálov atď.).
Tieto odvetvia sa vo veľkej miere spoliehajú na elektrickú energiu a sú obzvlášť závislé od medzinárodného obchodu. Príjemcovia budú mať zaistené zníženie odvodov o 75 percent až 85 percent v závislosti od ich vystavenia riziku. Uplatniteľné zníženie však nesmie viesť k odvodu pod 0,5 eur za megawatthodinu.
Nová schéma uľahčí činnosti
V rámci povolenej schémy budú musieť príjemcovia implementovať odporúčania uvedené v správe o energetickom audite alebo pokryť aspoň 30 percent svojej spotreby elektriny bezemisnými zdrojmi.
Komisia posúdila zmenenú a doplnenú schému podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci a zistila, že táto schéma aj naďalej uľahčuje rozvoj hospodárskych činností, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na elektrickú energiu a sú obzvlášť vystavené medzinárodnej konkurencii.
Túto schému považuje Európska komisia za nevyhnutnú a vhodnú na to, aby prispela k dosiahnutiu cieľov Európskej zelenej dohody a tiež za primeranú, keďže jednotlivé sumy štátnej pomoci nepresahujú maximálnu výšku pomoci povolenú podľa CEEAG.
Exekutíva EÚ dospela k záveru, že pozitívne účinky tejto schémy prevažujú nad akýmikoľvek možnými negatívnymi účinkami na hospodársku súťaž a obchod v EÚ a preto upravenú schému schválila podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.