Renesancia jadra v Európe sa podpisuje pod nové atómky v Česku, Poľsku a aj na Slovensku. Westinghouse mal veľký záujem o české Dukovany, vláda nakoniec projekt odsúhlasila vašej kórejskej konkurencii KHNP. Na Slovensku sa pripravuje na výstavbu nová atómka v Bohuniciach. Technológia sa má vyberať po roku 2026, pripravujete už projektovú dokumentáciu pre Bohunice?
Máme hotový projekt reaktora AP1000. Presne vyhovuje požiadavkám na výkon pre Jaslovské Bohunice a ako jediný na trhu má prevádzkové referencie. V Poľsku spolupracujeme s firmou Beachtel, ktorá robí montážnu a konštrukčnú časť, my dodávame reaktor. Projekt reaktora je teda hotový a licencovaný je v Amerike, Číne a vo Veľkej Británii. Aktuálne prebieha licencovanie v Európe. Poľský projekt prebieha od roku 2022. Očakáva sa, že v najbližšom čase sa spustí fáza, keď sa začnú objednávať komponenty, ktoré majú dlhú dodaciu lehotu. Čo sa týka projektu na Slovensku, o tom sa budeme ešte baviť. V zásade dizajn reaktora je hotový a funguje v niekoľkých elektrárňach v USA a Číne. Nepredpokladáme, že by sa robili nejaké zásadné zmeny. Zároveň máme dáta aj z fungujúcich jednotiek, takže vieme predviesť zákazníkom reálne parametre, ako funguje.
Česká vláda odporučila, aby Dukovany postavila kórejská firma KHNP a nie Westinghouse. Keďže tender ste nedostali, budete pri príprave projektu na Bohunice niečo meniť?
Pri Dukovanoch by som ešte nerobil predčasné závery. Bol vyhlásený preferovaný uchádzač, ale prebieha spor o duševné vlastníctvo technológie. Súťažné podklady na Jaslovské Bohunice zatiaľ nie sú. Myslím si, že sú rôzne cesty, ako uchopiť projekt. Poznáme príklady, keď sa dá projekt realizovať rýchlejšou cestou ako napríklad v Poľsku, kde došlo k medzivládnej dohode, na základe ktorej bola dohodnutá dodávka reaktorov na prvý projekt. Bulharsko robí to isté. To je podľa mňa aj vhodná cesta pre Slovensko. Sme pripravení baviť sa o tom, ako projekt zrealizovať rýchlo a efektívne. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.