Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/DPA
StoryEditor

Asociácia inkasných spoločností vyzýva na zmenu legislatívy pre zneužívanie inštitútu oddlženia

13.08.2024, 10:55
Autor:
TASRTASR

Od začiatku tohto roka zbankrotovalo takmer 4700 obyvateľov Slovenska. Ročne sa takto zbaví dlhov približne 9000 ľudí.

Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) vyzýva na zmenu legislatívy pre zneužívanie inštitútu oddlženia. Právoplatne odsúdení a trestaní za daňové trestné činy sa týmto spôsobom snažia vyhnúť povinnosti uhradiť svoje dlhy, informovala ASINS v utorok.

"Povolenie úplného oddlženia pre osoby právoplatne odsúdené a súdne trestané za daňové trestné činy v konečnom dôsledku oslabuje dôveru verejnosti v daňový systém, ale aj v spravodlivosť. Ak páchatelia uvidia, že neexistuje jednoduchý únik z dôsledkov ich protiprávneho konania, budú menej motivovaní uchyľovať sa k nelegálnym aktivitám," uviedol prezident ASINS Martin Musil s tým, že zákaz úplného oddlženia podvodníkov by prispel k stabilite verejných financií.

image

Finančná kríza v štátnej poisťovni: Problémy sa objavia čoskoro. Čaká nás horúca jeseň, avizuje odborník

Pokiaľ by sa súdne trestaný občan za daňové podvody chcel oddlžiť, podľa ASINS by tak mal urobiť prostredníctvom splátkového kalendára. Úplné oddlženie by podľa nej malo byť povolené len výnimočne, ak sa po hĺbkovej analýze majetkových a finančných pomerov ukáže, že dotyčný skutočne nemá prostriedky na postupné splácanie dlhov. S

plátkový kalendár by však podľa ASINS mal byť preferovaný aj pri ostatných dlžníkoch, u ktorých je preukázateľné, že na základe svojich príjmov by dlhy dokázali splácať postupne.

"Úplné oddlženie je mechanizmus, ktorý by mal pomôcť poctivým ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej finančnej situácii nie vlastnou vinou. Je nespravodlivé, aby rovnaký mechanizmus využívali aj osoby, ktoré vedome porušili zákon alebo špekulanti, ktorí sa chcú vyhnúť plneniu si povinností. To, aby sa úplné oddlženie využívalo len v prípadoch, kde je to skutočne oprávnené a spravodlivé, by malo byť striktnejšie ošetrené aj v legislatíve," dodal Musil.

image

V júni stúpol počet bankrotov v medzikvartálnom porovnaní o takmer 30 percent

ASINS upozornila na správu spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, z ktorej vyplýva, že od začiatku tohto roka zbankrotovalo takmer 4700 obyvateľov Slovenska. Ročne sa takto zbaví dlhov približne 9000 ľudí. Väčšina dlžníkov pritom preferuje konkurz s úplným oddlžením pred splátkovým kalendárom.

"Podľa posledných dostupných údajov napríklad v júni využilo splátkový kalendár iba 15 osôb z 850 dlžníkov, pričom po konkurze siahlo zvyšných 835. U viac ako 90 percent dlžníkov sa pritom oddlženie končí s nulovým výťažkom pre veriteľov," uzavrela asociácia.

01 - Modified: 2024-11-05 12:27:49 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: V Číne tiká bomba skrytého dlhu 02 - Modified: 2024-09-10 09:30:25 - Feat.: - Title: Počet osobných bankrotov na Slovensku v auguste medziročne poklesol o 20 percent 03 - Modified: 2024-08-21 09:27:20 - Feat.: - Title: Vytvorenie elektronického insolvenčného registra by sa malo oddialiť, rozhodla vláda 04 - Modified: 2024-08-01 09:00:00 - Feat.: - Title: Ikonické Recaro zbankrotovalo. Výrobca asi najznámejších autosedačiek je na kolenách 05 - Modified: 2024-07-18 09:08:28 - Feat.: - Title: Oddlženie s nulovou úhradou by nemalo byť priznané každému žiadateľovi, tvrdí asociácia inkasných spoločností
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 21:19