Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

Odstránenie bukov a jedlí v Studieneci je výnimočným prípadom, tvrdia štátne lesy. Je to chránená oblasť

16.08.2024, 20:55
Autor:
TASRTASR

Lokalita Studienec patrí do radu chránených oblastí a zón, to však podľa hovorkyne nezakazuje boj proti hrozbe šírenia podkôrnikovej kalamity.

V lokalite Studienec prebieha ťažba pre hrozbu šírenia podkôrnikovej kalamity. Okrem smrekov bolo odstránených aj niekoľko bukov a jedlí, a to z dôvodu technologických postupov lanových systémov a bezpečnosti práce. Ide pritom o výnimočné prípady. Uviedla to v piatok hovorkyňa štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Katarína Palková.

"V uvedenej lokalite sa bojuje proti šíreniu podkôrnikovej kalamity dlhšie obdobie a ľuďom sa môže zdať, že viacročné kalamitné plochy sa zlievajú do jedného súvislého celku. Kalamita sa môže zastaviť len tak, že sa odstránia už napadnuté jedince, na ktorých laik ešte nerozozná napadnutie a identifikuje ich ako zdravé stromy," uviedla hovorkyňa s tým, že rozšírenie kalamity hrozí aj v okolitých lokalitách mimo Studienca.

V zmysle nariadených interných postupov sa podľa nej odstraňujú len smrekové porasty a ostatné stromy zostávajú stáť na mieste. "Iba vo výnimočných prípadoch ako napríklad technologické postupy alebo bezpečnosť je možné odstrániť aj iné stromy," dodala.

Lokalita Studienec patrí do radu chránených oblastí a zón, to však podľa hovorkyne nezakazuje boj proti hrozbe šírenia podkôrnikovej kalamity.

"Naopak, zákon o lesoch nariaďuje povinnosť zastaviť šírenie kalamity. Lesy Slovenskej republiky nevykonávajú žiadnu protizákonnú činnosť. Uvedená lokalita bola síce zoskupeniami ako napríklad My sme les navrhnutá do A zóny NAPANT, ale tento návrh do tohto času nie je schválený," podotkla s tým, že Lesy Slovenskej republiky s týmto návrhom nesúhlasia.

Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les v piatok informoval, že spolu s občianskym združením Prales a Greenpeace Slovensko, ako aj viacerými dobrovoľníkmi vyzývajú kompetentných na okamžité ukončenie ťažby v Nízkych Tatrách.

Taktiež chcú, aby prešetrili zákonnosť postupu obhospodarovateľa lesa. Ochranári v súvislosti s touto ťažbou podajú podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia i na lesný úrad. Taktiež podajú trestné oznámenie.

01 - Modified: 2024-08-16 13:38:10 - Feat.: 1 - Title: Majú už len mesiac. Je nevyhnutné riešiť Pečniansky les a zastaviť nevhodnú ťažbu dreva, vyhlásil Hlina 02 - Modified: 2024-05-21 09:13:07 - Feat.: 0 - Title: Kto môže užívať pôdu, ako ju získať a čo je potrebné vydokladovať? Tu sa dozviete všetko potrebné
01 - Modified: 2024-11-26 14:54:55 - Feat.: - Title: Saudská Arábia dojednala investičné dohody zamerané na ťažbu za miliardy, investuje Čína aj India 02 - Modified: 2024-10-16 19:21:14 - Feat.: - Title: "Vypadnite z Jadaru". V srbskom meste ľudia demonštrovali proti chystanej ťažbe lítia 03 - Modified: 2024-10-03 21:28:31 - Feat.: - Title: Európske krajiny budú užšie spolupracovať pri ochrane lesov, nové centrum bude riešiť prírodné katastrofy 04 - Modified: 2024-09-23 08:15:58 - Feat.: - Title: Odborníci sú zúfalí, nepoznajú dôvod. V záhadnom Krivom lese v Poľsku rastú stromy do tvaru písmena J 05 - Modified: 2024-09-09 08:48:14 - Feat.: - Title: Ceny ropy sú pod tlakom. OPEC+ napriek tomu budúci rok zvýši ťažbu, očakáva S&P Global
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 08:23