”Normálne sa v médiách špekuluje, že vláda chce zrušiť dvojpercentnú asignačnú daň,” uviedol šéf rezortu práce Erik Tomáš. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Tomáš: Hlas by nesúhlasil so zrušením dvojpercentnej dane, nie je to súčasťou konsolidácie

21.08.2024, 14:26
Autor:
TASRTASR
  • Návrh na zrušenie daňovej asignácie pre právnické osoby prezentoval Inštitút sociálnej demokracie.
  • Viaceré neziskové organizácie to považujú za nepremyslený krok.

Koaličná strana Hlas by nesúhlasila so zrušením dvojpercentnej asignačnej dane. Tento návrh nie je ani súčasťou pripravovaného konsolidačného balíčka. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil podpredseda strany a minister práce Erik Tomáš.

V súvislosti s ozdravením verejných financií sa podľa neho v poslednom čase objavilo viacero nepravdivých a zavádzajúcich informácií. "Normálne sa v médiách špekuluje, že vláda chce zrušiť dvojpercentnú asignačnú daň. Dokonca sa v tých médiách hovorí o tom, že už to niekedy v minulosti chcel urobiť minister práce Erik Tomáš," vyhlásil šéf rezortu s tým, že to nie je pravda.

Navrhoval len úpravu

Pripomenul, že v minulosti len navrhoval úpravu tohto mechanizmu, aby sa rodičovský dôchodok mohol vyplácať aj z dvoch percent daní, ktoré sa používajú na asignáciu pre neziskové organizácie.

Ľudia by tak dostali možnosť slobodne sa rozhodnúť, či dve percentá zo svojich daní venujú mimovládnym organizáciám alebo rodičom.

image

PS zvolá mimoriadny výbor: Tomášova zmena dvoch percent z daní pripraví o pomoc aj znevýhodnené deti

"Ani vtedy to tak nebolo, ani teraz by strana Hlas so zrušením dvojpercentnej asignačnej dane nesúhlasila. To chcem jasne povedať. A hlavne to nie je ani predmetom konsolidačného balíčka," zdôraznil Tomáš.

V tejto súvislosti všetkých vyzval, aby počkali na reálne konsolidačné opatrenia a komentovali až to, čo bude na stole.

Štát by získal financie

Návrh na zrušenie daňovej asignácie pre právnické osoby prezentoval koncom júla Inštitút sociálnej demokracie (ISD), personálne prepojený so stranou Hlas.

Návrh by mal podľa jeho predkladateľov priniesť štátu ročne 30 až 50 miliónov eur a časť z toho by sa mala presunúť na adresnú pomoc najohrozenejším skupinám na Slovensku.

image

Zrušením daňovej asignácie firiem by štát mohol ročne získať desiatky miliónov eur

Viaceré neziskové organizácie považujú možné zrušenie daňovej asignácie pre firmy za nepremyslený krok. Týmto opatrením by síce vláda získala do rozpočtu 50 miliónov eur, no občania Slovenska by prišli o verejnoprospešné aktivity vo vyššej hodnote a podľa organizácií by sa zhoršila dostupnosť pomoci pre ľudí v núdzi.

Upozornili na to v utorok (20. 8.) Asociácia firemných nadácií a fondov (ASFIN) a Komora mimovládnych neziskových organizácií (MNO).

01 - Modified: 2024-11-03 13:21:55 - Feat.: - Title: Zvýšením minimálnej mzdy stúpa aj tlak na rast platov, uviedol minister práce Tomáš 02 - Modified: 2024-11-03 12:03:37 - Feat.: - Title: V koalícii je diskusia, že by sa Šutaj Eštok posunul na šéfa parlamentu, pripúšťa Erik Tomáš 03 - Modified: 2024-10-29 23:00:00 - Feat.: - Title: Naša demokracia je trvalo deficitná 04 - Modified: 2024-10-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Dôvera je preč a to je drahé 05 - Modified: 2024-10-27 23:05:46 - Feat.: - Title: Čo ľudí zaujíma? Rating alebo maslo?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 08:46