Slovnaft nedostal oficiálne stanovisko od partnerov v súvislosti s odstavením ropovodu Družba, ku ktorému by malo dôjsť začiatkom budúceho roka, informoval hovorca spoločnosti Anton Molnár. Najväčší problém by malo zastavenie prevádzky predstavovať pre susedné Česko.
"Vyjadrenia poradcu ukrajinského prezidenta pána Podoľaka vnímame v tom kontexte, že najväčší problém na konci reťazca bude mať najmä Česká republika. Tá je totiž odkázaná na dovoz palív zo zahraničia a zvýšenie kapacity ropovodu TAL pre jej domáce rafinérie sa podľa dostupných vyjadrení očakáva až v polovici roka 2025," priblížil Molnár.
Rafinéria v Litvínove je podľa neho v súčasnosti zásobovaná prevažne cez Družbu ropou od spoločnosti Rosnefť. Zastavenie dodávok ropy cez tento ropovod by preto mohlo viesť až k odstaveniu najväčšej rafinérie v Česku.
Prípadné zastavenie dodávok ropy cez Ukrajinu z Ruska od budúceho roka nebude pre Českú republiku problémom, uviedol v piatok zvláštny zmocnenec pre energetickú bezpečnosť českého ministerstva zahraničných vecí Václav Bartuška.
Na otázku, ktorá sa týkala vyhlásenia poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, že dodávky ruskej ropy cez Družbu sa od januára zrejme skončia, Bartuška odpovedal, že Ukrajina už aj v minulosti varovala pred možným zastavením.
"Nie je to prvýkrát, tentoraz to možno myslia vážne, uvidíme," uviedol Bartuška v textovej správe. "Pre Českú republiku to nie je problém."
S cieľom ukončiť čiastočnú závislosť od ropovodu Družba český štátny prevádzkovateľ ropovodov MERO investuje do zvýšenia kapacity ropovodu TAL z Talianska do Nemecka, ktorý sa pripája na ropovod IKL zásobujúci Českú republiku.
Ukrajina plánuje zastaviť prevádzku ropovodu Družba 1. januára 2025. Ten zásobuje Maďarsko, Českú republiku a Slovensko ruskou ropou. V piatok to povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, podľa ktorého tak odstavením vedení a vylúčením ruských nosičov energie príde Moskva o svoj najlepší trh.