Environmentálny fond (EF) bude mať k dispozícii v budúcom roku vyše 284,3 milióna eur z výnosu získaného z dražieb emisných kvót. Jednu časť výnosu použije na klimatické účely.
Druhá časť, maximálne 50 percent, pôjde na účty ministerstiev dopravy, hospodárstva a pôdohospodárstva, a to podľa nimi predloženého plánu použitia týchto prostriedkov. Vyplýva to z návrhu na schválenie prerozdelenia prostriedkov z výnosu, ktorý v stredu odobrila vláda na svojom rokovaní.
Výnos rezortu financií je príjmom envirofondu
Zákon o obchodovaní ustanovuje nové ustanovenie o využití výnosu z predaja emisných kvót formou dražby. "Výnos, určený Ministerstvom financií Slovenskej republiky ako prognózovaný hotovostný príjem, je v plnej výške príjmom Environmentálneho fondu a je možné ho použiť ako výdavok aj v budúcich rokoch, a to spôsobom a na účely, ktoré sú definované v zákone o obchodovaní," ozrejmil envirorezort.
Na návrh ministra životného prostredia schvaľuje vláda každý kalendárny rok, najneskôr do 15. septembra, uznesením na každé tri nasledujúce roky prerozdelenie prostriedkov z výnosu.
Ak by vládny kabinet neschválil návrh ministra, uvedie sa suma schválená v predchádzajúcom kalendárnom roku. Aktuálny návrh ráta v roku 2026 so sumou viac ako 335,2 milióna eur a v roku 2027 s vyše 327,6 milióna eur.
Využitie na klimatické účely
"Hlavným cieľom návrhu na schválenie prerozdelenia prostriedkov z výnosu podľa zákona o obchodovaní je zabezpečiť použitie výnosu z predaja emisných kvót formou dražby na klimatické účely podľa smernice o systéme obchodovania s emisnými kvótami v Únii," priblížilo ministerstvo životného prostredia.
Cieľom je podľa envirorezortu prispievať k napĺňaniu klimatických cieľov realizáciou opatrení aj zo strany ministerstiev a zároveň umožniť envirorezortu každoročne reportovať využitie výnosov.
Neefektívna legislatíva
Každoročne sa podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) hromadili na účte Envirofondu stovky miliónov eur, pričom väčšia časť z nich zostávala nevyužitá pre neefektívnu legislatívu.
Financie sa využívali aj na sanovanie verejných financií. "V parlamente sme v septembri presadili novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá reálne nasmeruje tieto peniaze do projektov zlepšovania energetickej efektívnosti budov samospráv, biodiverzitných opatrení, adaptačných opatrení či ďalších klimaticky prospešných projektov, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu života ľudí aj ochrane životného prostredia," poznamenal Taraba.