Ďalší scenár je, že tranzit bude fungovať v nejakom režime, zatiaľ nevieme ako. FOTO: HN/Katarína Kincelová
StoryEditor

Šéf SPP pre HN: Najhorší scenár pre Slovensko? Prvého januára o piatej ráno sa zastaví tranzit plynu cez Ukrajinu

15.11.2024, 11:23

V rozhovore so šéfom SPP Vojtechom Ferenczom sa dočítate:

  • Aké sú scenáre tranzitu plynu cez Ukrajinu od januára 2025.
  • Ktorá možnosť by bola pre Slovensko najhoršia.
  • S akými krajinami rokuje SPP o alternatívnych plynových trasách.
  • Kedy prídu prvé dodávky plynu z Azerbajdžanu.

Tečie na Slovensko stále bez výrazných obmedzení ruský plyn? 

Povedal by som, že dodávateľský vzťah medzi SPP a Gazpromom funguje štandardne. Nominácie a dodávky sa uskutočňujú absolútne bez problémov. Pomaly sa však blíži koniec roka. Uvidíme, čo bude po prvom januári. Vyhlásenia ukrajinských politikov sú rôzne a vnímam, že niekoľkokrát deklarovali, že nevedú rozhovor s Gazpromom a nemajú záujem predĺžiť tranzitný kontrakt po 31. decembri. Bolo to povedané aj na poslednom zasadnutí vlády Slovenska a Ukrajiny v Užhorode.

Poznáte už bližšie scenáre, ako bude od prvého januára tiecť plyn z Ukrajiny na Slovensko?

Máme dodávky zemného plynu, ktoré fungujú, máme zásobníky a zmluvy s ďalšími veľkými dodávateľmi. Treba neustále upokojovať verejnosť a priemysel, že SPP garantuje dodávky svojim zákazníkom aj pri najhoršom scenári, ktorý by mohol nastať budúci rok. Máme tri alternatívne možnosti.

Prvého januára o piatej hodine ráno sa zastaví tranzit cez Ukrajinu. To je najhoršia možnosť. Máme však plné zásobníky a alternatívne diverzifikačné zmluvy, prostredníctvom ktorých vieme dostať dostatok plynu na Slovensko z iných smerov. Ak bude mierna zima, tak do júna, júla vieme dodávať plyn zákazníkom zo zásobníkov, dokonca bez potreby alternatívnych dodávok. Ak by bol tranzit cez Ukrajinu úplne vypnutý máme pripravené ďalšie možnosti. Vedieme napríklad rozhovory s Maďarskom. Odoberajú ruský plyn cez Turk Stream prostredníctvom infraštruktúry cez Bulharsko a Srbsko.

Ďalší scenár je, že tranzit bude fungovať v nejakom režime, zatiaľ nevieme ako. Po tretie, máme kúpenú aj kapacitu z Nemecka cez Česko na Slovensko. Zdôrazňujem však, že ak po prvom januári nebude pokračovať tranzit cez Ukrajinu naše náklady na nákup plynu pôjdu hore o 140 až 150 miliónov eur a náklady celého plynárenského trhu na území Slovenska aj o 220 miliónov eur. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré do budúceho roka zrejme porastú, pričom ešte nie je známa ich finálna výška. Zároveň, prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať zákonite za následok aj nárast cien na veľkoobchodných trhoch. Navyše, v prípade studenej zimy môže táto situácia spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe.

Pokiaľ by SPP využíval trasu cez Poľsko, aký plyn by ste odtiaľ mohli dostávať?

Poliaci majú LNG terminál v Świnoujście, to je veľmi zaujímavý zdroj. V prípade potreby by sme vedeli zabezpečiť plyn, ktorý prúdi z pobaltských krajín, prípadne zo severu – z Nórska, Dánska alebo Nemecka. Zatiaľ sa však, vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky, tento koridor od svojho otvorenia využíva len minimálne.

image

Jedna časť ceny plynu je už známa a ľudí nepoteší. Koľko zaplatíme? Pýtajte sa premiéra, odkazuje šéf úradu

Ak by plyn tiekol cez Maďarsko, nebudú aj tu problém vyššie tranzitné poplatky oproti tým, ktoré sú na bode s Ukrajinou?

Nie, lebo povinnosťou nášho najväčšieho dodávateľa je dodať plyn na základe stanoveného kontraktu. On musí hľadať alternatívu alebo musí povedať, že nie je schopný plniť zmluvu.

Regulačný úrad však na budúci rok zvyšuje tranzitné poplatky pre firmu eustream, ktorá dopravuje plyn cez Slovensko.

Regulované poplatky prevádzkovateľa infraštruktúry nastavuje podľa stanovených pravidiel regulátor. Cena plynu sa tvorí na trhu ponukou a dopytom. Ale pre nás zostáva prioritou zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu. Možno aj keby fungovala v inom režime. Keď situáciu vyhodnotíte ekonomicky, tak čo má z tranzitu Ukrajina? Majú poplatky, ktoré sa hýbu niekde medzi 750 miliónmi dolárov až miliardou za rok. Nezatracujme preto tento smer. Aj keď politici povedali, že nemajú záujem predĺžiť platnosť prepravnej zmluvy s Gazpromom, veríme aj v ďalšie možnosti. Istý čas sa spomínala aj prípadná dohoda s azerbajdžanskou firmou Socar.

V tejto súvislosti môžem povedať, že sme uzavreli kontrakt s azerbajdžanskou spoločnosťou Socar. Na obchode sme robili posledné tri mesiace. Nákup sa bude realizovať v priebehu mesiaca december. Miesto dodávky je Rakúsko. Socar by mohol hrať aj istú úlohu pri tranzite plynu z Ruska cez Ukrajinu.

Aké objemy prídu na Slovensko z Azerbajdžanu?

Podrobnosti zatiaľ nebudeme komentovať. Každá príležitosť mať k dispozícii diverzifikované portfólio dodávky plynu z rôznych zdrojov je pre nás vítaná. Našich ďalších dodávateľov plynu si vyberáme podľa optimálnej skladby objemu a čo najlepšej ceny. Ak hovoríme o cene, potrebujeme upozorniť, že ak sa skončí tranzit cez Ukrajinu, cena plynu od januára poskočí, podľa môjho odhadu o 15 až 20 percent. Dôležité bude, ako dlho by zostala vyššia cena. Už aj teraz cena plynu obsahuje približne 10-percentnú rizikovú prirážku, ktorá zohľadňuje neistotu dodávok od prvého januára.

Agentúra Bloomberg minulý týždeň informovala, že Slovensko a Maďarsko získalo z Baku 12 až 14 miliárd kubíkov plynu. SPP to následne poprel.

S našimi partnermi o téme pravidelne diskutujeme, avšak informácia nebola pravdivá. Ak ste sledovali situáciu, ihneď po zverejnení tejto správy cena plynu klesla. Bola na tom vidieť riziková cenová prirážka, o ktorej som hovoril pred chvíľou.

Slovensko má aktuálne v zásobníkoch vyše 94 percent plynu, v prípade miernej zimy, ak nebude tiecť plyn, vydržíme s nimi do júna či júla?

SPP má aktuálne v zásobách 14 terawatthodín plynu a zároveň máme opciu na nákup ďalších troch terawatthodín. V prípade nutnosti teda máme k dispozícii až 17 terawatthodín plynu. Celá ročná spotreba našich zákazníkov je okolo 32 terawatthodín. Z týchto čísel vidíte, že bezpečnosť dodávok pre našich zákazníkov je pre nás prioritou.

V prípade, ak sa ukáže, že dodávky plynu zostanú v budúcnosti na niekoľko rokov stabilné, tak kapacitu v zásobníkoch znížime, aby sme v nich nemali naakumulované príliš veľké finančné prostriedky. Okrem toho, ako iste viete, máme v rámci bezpečnosti dodávok podpísané aj alternatívne diverzifikačné kontrakty s piatimi, respektíve teraz už so šiestimi veľkými energetickými spoločnosťami.

image

Štát chce chrániť domácnosti pred škrtmi v ruskom plyne. No záťaž len preniesol z vidieku do miest

Tie nám zabezpečujú 50-percentnú objemovú rezervu, ktorú vieme v prípade potreby rozšíriť až na 100 percent, a teda pokrývať kompletnú dodávku plynu pre našich zákazníkov výhradne z týchto diverzifikačných zmlúv. Nechcel by som zažiť rok 2009, keď pre zastavenú prepravu plynu štát musel obmedziť dodávky pre priemysel.

Opciu na tri terawatthodiny plynu máte na Slovensku alebo ide o zásobníky v zahraničí?

Je to na Slovensku. Opciu vieme aktivovať z minúty na minútu.

Zároveň ste povedali, že v prípade, ak zostanú dodávky v budúcnosti na niekoľko rokov stabilné, tak zásobníky znížite, aby ste na sklade nemali naakumulované finančné prostriedky. Nemôže byť takáto operácia stratová, keďže zásobník sa plnil za istú cenu, ktorá môže byť o niekoľko mesiacov nižšia?

Väčšina našej kapacity v zásobníku je pre regulovaný segment a ihneď po nákupe je to v podstate predané a my platíme už len za skladovanie. Očakávam skôr opačnú situáciu. Ak náhodu prvého januára plyn cez Ukrajinu nepotečie, nastane nervozita na trhu, a ak by sme nemali nakúpený plyn v zásobníku, museli by sme ho nakupovať na trhu za oveľa vyššie ceny. Vtedy by to mohlo mať výrazný vplyv na naše hospodárenie.

Je v hre stále scenár, že plyn na rusko-ukrajinských hraniciach preberá tretí hráč, ktorý ho dopraví do Veľkých Kapušian na Slovensko? Tak by komoditu nedopravoval cez Ukrajinu Gazprom.

Sú rôzne diskusie a spôsoby, ako by sa dala táto situácia riešiť. Dôležité je, že rokovania pokračujú, ale nebudem ich konkretizovať. SPP je v týchto veciach aktívny. Existuje deklarácia, ktorá hovorí o podpore tranzitu cez Ukrajinu, pretože má aj prínos pre Ukrajinu. Deklarácia by mala mať už možno aj 15 podpisov. Účastníkmi sú subjekty z Maďarska, Česka, zo Slovenska, z Rakúska, tam je to ich silný priemyselný zväz, to isté aj Taliansko a Nemecko. Komunikujeme teraz aj s Moldavskom, lebo ak by sa preprava cez Ukrajinu zastavila, tak v Moldavsku by mohol nastať v januári veľký problém. Krajina totiž plyn okrem vykurovania potrebuje aj na výrobu elektriny. Deklaráciu chceme využiť aj ako prostriedok na ďalšiu komunikáciu s Bruselom.

Vnímate z Ukrajiny, že sú otvorení ohľadne možnosti prepravy plynu cez tretieho hráča?

Pre Ukrajinu výhody zachovania tranzitu prevyšujú nevýhody. Ale budem rešpektovať ich rozhodnutie.

A Gazprom ako vníma dohodu o treťom hráčovi, ktorý by ich plyn prepravoval cez územie Ukrajiny?

Na to neviem odpovedať. S Gazpromom pravidelne rokujeme, ale ide o štandardné obchodné rokovania v rámci nášho kontraktu.

image

Zistenie HN: Prvé ceny plynu sú schválené. V januári hrozí najväčšie zdraženie za 20 rokov, na rade je vláda

Domácnosti stále nevedia, aké budú regulované ceny plynu od januára 2025. Analytici počas roka rátali, že ak sa nebudú ceny dotovať, plyn poskočí nahor o 30 percent oproti dnešným cenám. Je takýto nárast reálny?

Prepočty, ktoré zohľadňovali úroveň trhových cien, nám už v priebehu roka ukázali nárast o 30 percent. Minulý rok boli ceny domácností dotované, my sme rátali ceny podľa trhu. To znamená, že ak dotácie budúci rok skončia, tento nárast je pravdepodobný. Toto však nie je v našich rukách, pretože o regulovaných cenách rozhoduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a o ďalšom prípadnom zastropovaní vláda. My im predkladáme cenové prepočty a oni musia rozhodnúť.

A máte informácie, či štát uvažuje nad dotáciami cien plynu od januára 2025?

Či bude plne dotovaná alebo bude určitá časť dotovaná plus nejaký percentuálny nárast, by som teraz len špekuloval. Čakáme aj my na rozhodnutie príslušných orgánov.

Má už aj ministerstvo hospodárstva od SPP informáciu, že ak neprídu s dotáciami, tak regulačný úrad príde so zvýšením faktúr o 30 percent?

Áno.

Faktom je, že domácnosti stále nevedia, aké budú regulované ceny plynu od januára 2025. Čaká sa na to, ako sa vyvinie plynová situácia na Ukrajine a vláda bude vedieť, za aké náklady a z ktorého smeru bude komodita tiecť?

Nie, cena pre regulovaný segment na rok 2025 sa tvorila v roku 2023 a 2024. To, čo sa stane v roku 2025, ovplyvní regulované ceny na rok 2026. Informácia o zmenách regulovaných cien na ďalší rok sa zvyčajne oznamuje začiatkom decembra.

Ideálne by bolo nedotovať celoplošne, ale len vybrané skupiny odberateľov, keďže každý máme inú finančnú kondíciu. Ako štátny tajomník som sa tým zaoberal, ale vtedy sa adresné dotovanie nedotiahlo do konca. Celoplošné dotovanie stojí nemalé peniaze, ktoré sa v čase konsolidácie ťažko hľadajú. Čo sa týka elektriny, máme informácie, že všetci zúčastnení hľadajú riešenie, aby aj memorandum o dodávkach zvýhodnenej elektriny bolo realizované.

Spomínate memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré domácnostiam ponúka zvýhodnený prúd. V schéme funguje aj SPP, ktorého úloha je deliť elektrinu od elektrární k dodávateľom elektriny. Budete v tejto úlohe pokračovať aj budúci rok?

V tejto úlohe už nebudeme pokračovať. Európska komisia k tomu mala výhrady.

A koho to bude po novom úloha, budú si výhodnejší prúd rozdeľovať už samotní obchodníci s energiou?

Predpokladám, že Slovenské elektrárne pripravia objem elektriny pre domácnosti a každý dodávateľ si to bude riešiť sám.

01 - Modified: 2024-11-14 13:56:38 - Feat.: 1 - Title: Zistenie HN: Prvé ceny plynu sú schválené. V januári hrozí najväčšie zdraženie za 20 rokov, na rade je vláda 02 - Modified: 2024-11-12 14:34:08 - Feat.: 1 - Title: Zistenie HN: Prelom na európskom trhu s energiami. Slovensko získalo prvýkrát plyn z Azerbajdžanu 03 - Modified: 2024-11-10 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Štát chce chrániť domácnosti pred škrtmi v ruskom plyne. No záťaž len preniesol z vidieku do miest 04 - Modified: 2024-11-10 08:56:21 - Feat.: 1 - Title: Domácnosti štát pred najhorším ochránil. No lacný raj energií má na Slovensku aj tak obete 05 - Modified: 2024-11-03 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Ficova vláda volá po novej štátnej atómke. Potrebné sú kroky Sakovej, tá však nerobí to, čo sľúbila
01 - Modified: 2024-11-13 13:20:14 - Feat.: - Title: Progresívci majú pre Korčoka pripravené miesto aj úlohy. Šimečka pre HN: Nie je to o flekoch (rozhovor) 02 - Modified: 2024-11-13 13:10:06 - Feat.: - Title: Arabi na nás číhali v uličkách bez kamier, opisuje fanúšik lynč v Amsterdame 03 - Modified: 2024-11-13 10:25:33 - Feat.: - Title: Garancia bezpečnosti. Slovenskí plynári uzavreli kontrakt na dodávku azerbajdžanského plynu 04 - Modified: 2024-11-12 16:15:00 - Feat.: - Title: Komu sa hypotéka oplatí, komu nie a koľko by ste mali mesačne zarobiť, ak o ňu žiadate sami? 05 - Modified: 2024-11-12 14:34:08 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Prelom na európskom trhu s energiami. Slovensko získalo prvýkrát plyn z Azerbajdžanu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. november 2024 13:01