Pôsobili ste ako minister hospodárstva, teraz tento post zastáva vaša spolustraníčka Denisa Saková. Máme polovicu novembra a ešte nevieme, ako budú vyzerať kompenzácie cien plynu a tepla na budúci rok. Nie je podľa vás najvyšší čas na to, aby teda aj ľudia vedeli, koľko budú platiť?
V prvom rade si myslím, že pani ministerka Saková v krátkom čase oznámi verejnosti, akým spôsobom štát zasiahne do cien energií. Predpokladám, že sa čaká možno na nejaké dve až tri udalosti. Prvou bude zrejme to, či bude schválený štátny rozpočet a v akej miere bude schválený. Následne sa bude čakať na rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Teda aké ceny stanoví, a na základe toho bude jasné, čo je únosné a čo nie je únosné.
A čo teda je a čo nie je únosné?
Nechcem zneužiť právo prvej noci, to patrí pani ministerke. Ale predpokladám, že má dve možnosti: buď adresnú pomoc, alebo má možnosť aplikovať plošnú pomoc. Pri adresnej pomoci vnímam to, že nikdy netrafíte úplne presne adresáta. Okrem toho je to veľmi náročné aj z hľadiska realizácie.
Je pravdou, že niekde musí viesť hranica, nad ktorú už nárok padá.
Áno, niekde sa to láme. A teraz napríklad, keď má niekto príjem 1 200, tomu pomoc dáte, a 1 300 už nie?
Na druhej strane je otázka, či sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť naďalej plošne dotovať ceny plynu. A to aj v kontexte konsolidácie.
A tu si treba najskôr zodpovedať otázku, prečo sme sa dostali do situácie, že ceny energií sú také, aké sú. Keď sa pozriete na okolitý svet, do Spojených štátov amerických, tak ceny plynu sú tam štyrikrát nižšie a ceny elektrickej energie sú dvakrát nižšie. To je možno aj otázka na Európsku úniu: prečo sm...
Zostáva vám 85% na dočítanie.