Ako to po piatich rokoch hodnotíte fugovanie banky?
Vtedy som nevedel, že príde covidová a neskôr geopolitická kríza, ale napriek tomu to hodnotím pozitívne. Každá takáto neočakávaná situácia klientov aj nás v banke niečo naučila a posunula nás ďalej. No hlavne sa ukázalo, že v oboch krajinách máme skvelých ľudí, vďaka ktorým sa banke darilo napriek krízam ostať ekonomicky zdravá a organickým rastom zvyšuje trhový podiel.
V čom sú zásadné rozdiely medzi Českom a Slovenskom?
Obidve krajiny vychádzajú z pôvodného právneho základu, takže z hľadiska právneho rámca sa rozdiel nezväčšil, aj keď v Česku už prebehla rekodifikácia a na Slovensku ešte nie. Rozdiel je v tom, že Slovensko je súčasťou eurozóny. No obe krajiny sú závislé od exportu s významným podielom výroby áut na obyvateľa, čo z nás robí podobne zraniteľné ekonomiky.
Na Slovensku cítiť, že bilancie firiem sú menšie, a preto aj bilancia slovenskej časti banky je zhruba tretinová. Ak sa pozrieme na firmy s podobným počtom zamestnancov, slovenské firmy majú o niečo menší obrat, nie je to polovica, ale o trochu menej. Čo sa týka nátury, obidve krajiny sú si veľmi blízke, no rozdiel vnímam aj v tom, že u slovenských kolegov o trochu prevažuje kreativita na úkor disciplíny, ale rozdiel nie je zásadný. No v biznise treba tieto kultúrne nuansy zohľadniť.
Aké sú výhody a nevýhody eurozóny?
Výhodou je zjednodušenie obchodu s krajinami eurozóny a transakčné náklady klientov sú nižšie. História globálnych kríz ukázala, že ich dôsledky na malé krajiny prichádzajú pomalšie v porovnaní s krajinami, ktoré euro nemajú. Na druhej strane sa ukázalo, že ak je príliš veľký rozdiel v inflácii v jednotlivých krajinách, tak jednotná menová politika nefunguje príliš dobre. Myslím si, že keď malo Česko 12-percentnú a Slovensko 15-percentnú infláciu, tak prísnejšou menovou politikou sa v Česku inflácia rýchlejšie zmiernila.
Transmisia menovej politiky v tom čase nefungovala na Slovensku tak ako v prípade krajín mimo eurozóny. Vďaka prijatiu eura však Slovensko urobilo reformy, ktoré by inak nebolo nútené spraviť. To dalo krajine potenciál, no potom sa v reformách nepokračovalo, a tak krajina dobiehajúca Česko v parametroch ako HDP na obyvateľa sa mu dnes vzďaľuje. Zaujímavé je, že euro malo byť akcelerátorom obchodu, no keď sa pozrieme n...
Zostáva vám 85% na dočítanie.