Agentúra Moody‘s neuverila konsolidácii Roberta Fica (Smer-SD). Predstavitelia PS to skonštatovali v reakcii na zníženie ratingu Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom.
"Analýza Moody‘s dokazuje, že konsolidácia je podvod na občanoch," vyhlásil poslanec Národnej rady SR za PS Štefan Kišš. "Horší rating je jasný signál o zhoršujúcej sa dôveryhodnosti Slovenska," uviedol.
Poukázal na to, že agentúra v znížení ratingu vyhodnotila opatrenia a výdavky súčasnej koalície, rovnako tak i kroky vo fiškálnej oblasti, ako napríklad dosah transakčnej dane na ekonomické prostredie. "Správa potvrdzuje obavy opozície, odborníkov aj sociálnych partnerov," dodal Kišš.
Bývalý premiér a poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ľudovít Ódor hodnotí zníženie ratingu ako správu o tom, že vláda Roberta Fica nevie spravovať verejné financie a nie je schopná stabilizovať zadlženosť krajiny. "Znížená dôvera v schopnosť Slovenska splácať podlžnosti znamená, že keď si budeme zase požičiavať, budeme platiť vyššie úroky. Tieto peniaze nám budú chýbať v zdravotníctve, školstve či doprave," upozornil Ódor.
PS poukázalo tiež na to, že zníženie ratingu vychádza i z vládnych zásahov do oblasti súdnictva, trestného zákona a médií, ktoré podľa agentúry oslabujú systém bŕzd a protiváh v krajine.
Politika má presah do ekonomiky
Hodnotenie od ratingovej agentúry Moody‘s potvrdzuje, že politika v iných oblastiach má presah do ekonomiky a verejných financií, skonštatovalo opozičné KDH. Hnutie sa obáva, že ak bude Slovensko takto pokračovať ďalej, zdražie nielen financovanie vládneho dlhu, ale cez vyššie úrokové sadzby to pocítia aj občania a firmy.
Hnutie KDH kritizuje vládu Roberta Fica (Smer-SD), že sa vyhovára.
"V KDH nás neteší, že Slovensko sa v hodnotení prepadáva, lebo zhoršovanie ratingu sa cez vyššie úrokové sadzby prenáša do domácej ekonomiky," uviedol v stanovisku poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Hajko. "V časoch, keď na spoločnosť tvrdo doľahne bremeno konsolidačného balíka, to bude znamenať ešte väčšie zbedačovanie ľudí a zhoršenie prostredia pre zamestnávateľov," vyhlásil.
Vo vláde sa podľa KDH detinsky vyhovárajú na dedičstvo po predchádzajúcich vládach, ktoré im nechali rozvrátené verejné financie. "Áno, tie nie sú v dobrom stave dlhšie, ale experti agentúry Moody‘s v najnovšom hodnotení poukázali na negatívne činy súčasnej vlády, pričom kritizujú zmeny v súdnictve, polícii, v politike voči médiám, ktorá okresáva kontrolné mechanizmy v spoločnosti," priblížil Hajko.
Fico vrátil Slovensko o 20 rokov späť
Zníženie ratingu v hodnotení agentúry Moody‘s je vizitkou politiky Roberta Fica (Smer-SD). V reakcii na zhoršenie hodnotenia krajiny to uviedol líder hnutia Slovensko Igor Matovič.
Upozornil, že podľa samotnej agentúry môže za výsledok aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a zásahy v oblasti súdnictva. "Keď nadelíte zločincom amnestie za to, že rozkrádajú naše spoločné peniaze, tí ľudia, ktorí Slovensku požičiavajú, sú opatrnejší. Znamená to pre nás vyššie rizikové prirážky," uviedol Matovič.
Vyhlásil, že rovnaký rating mala krajina v roku 2004. "Robert Fico svojou politikou vrátil Slovensko o 20 rokov späť. Na Ficovu politiku doplatia všetci, hoci sa o to nepričinili," dodal Matovič.
Ratingová agentúra Moody‘s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Predchádzajúce hodnotenia od ratingových agentúr Standard & Poor‘s a Fitch z decembra a z konca októbra potvrdili pôvodné hodnotenia.
Podľa Ministerstva financií SR hodnotenie Moody‘s uznáva, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu. Za dôležité považuje rezort konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície. Ministerstvo má zároveň výhrady k tomu, že agentúra znížila hodnotenie najmä na základe politického hodnotenia inštitúcií štátu.
"Ministerstvo financií SR považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné," dodal rezort.