SaS je podľa poslanca Karola Galeka pripravená obrátiť sa na Európsku komisiu v súvislosti s holdingom EPH, ktorý preberá väčšinový podiel v Slovenských elektrárňach. "Tá ešte môže zasiahnuť," povedal.
"Celý tento predaj smrdí," povedal Juraj Krúpa. Samotný prevod je podľa Galeka v poriadku, mala o ňom však rozhodnúť vláda. Tá by mala podľa pôvodného zákona právomoc sa k predaju vyjadriť. Zmenil to však návrh poslanca Hlasu Branislava Becíka. "Nevieme, akú má EPH vlastnícku štruktúru," povedal.
Galek tvrdí, že predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok nemá nad stranou kontrolu. "Jeho poslanec Branislav Becík vykastroval jeho zákon o strategickej infraštruktúre," povedal. Podľa Galeka tým štát prišiel o kompetenciu zastaviť a nesúhlasiť s predajom podielu v Slovenských elektrárňach.
Zmena v zákone má podľa Becíka uľahčiť príchod európskych investorov na Slovensko.
Energetický a priemyselný holding českého podnikateľa Daniela Křetínského získa dvojtretinový podiel v Slovenských elektrárňach, najväčšom producentovi elektriny na Slovensku. Úplne ovládne Slovak Power Holding, ktorý 66 percent akcií v Slovenských elektrárňach teraz vlastní. Zvyšný podiel drží slovenský štát. Informoval o tom hovorca EPH Daniel Častvaj.
EPH kúpil päťdesiatpercentný podiel v SPH od talianskej spoločnosti Enel už v roku 2016. Zaplatil zaň 150 miliónov eur. Pre získanie zvyšných 50 percent sa EPH musel zaručiť za splatenie úverov, ktoré spoločnosť Enel poskytla Slovenským elektrárňam. Ich výška vrátane úrokov presiahla ku koncu novembra 1,1 miliardy eur.
Křetínský svoj záujem o majoritu v Slovenských elektrárňach dlhodobo avizoval. Do ich portfólia patria napríklad slovenské jadrové elektrárne.