Za necelý polrok od spustenia poskytovania dotácií z programu Zelená domácnostiam alokovala Slovenská inovačná energetická agentúra (SIEA) už príspevky v objeme 65 percent prostriedkov vyčlenených na tento účel až do roku 2029.
Záujem podnietili poukážky
Slovenské domácnosti majú veľký záujem o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, biomasu či veternú elektráreň. Záujem o využívanie vlastných obnoviteľných zdrojov energie (OZE) potvrdzuje stav pridelených poukážok z programu Zelená domácnostiam.
SIEA od spustenia žiadostí o dotáciu v júni 2024 už domácnostiam vystavila poukážky v hodnote 62,5 milióna eur, teda vyčerpala 65 percent z celkových zdrojov. "Vzhľadom na rýchle čerpanie je už dnes zrejmé, že zostávajúca časť dotácií sa minie v priebehu tohto roka. Vláda Slovenskej republiky by preto mala zvážiť presunutie eurofondov z opatrení, kde je nízke alebo žiadne čerpanie," dodal Karaba.
Zostáva už len päť rokov
Miera čerpania eurofondov, ktoré má Slovensko celkovo k dispozícii v rámci Programu Slovensko, pod ktorý patrí aj Zelená domácnostiam, sa pritom pohybuje len na úrovni 3,04 percenta celkovo z 12,59 miliardy eur. Tieto peniaze máme k dispozícii od roku 2021 a na ich dočerpanie Slovensku zostávajú už len päť rokov, do konca roka 2029.
Karaba upozornil, že presun peňazí z iných programov trvá mesiace, keďže s tým musí súhlasiť Európska komisia. Aj preto by podľa neho ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie malo zvážiť začatie tohto procesu ešte pred dočerpaním peňazí z programu Zelená domácnostiam.
Záujem domácností o vlastný zdroj je podľa SAPI prirodzený a dá sa očakávať, že bude pretrvávať. Budúci rok domácnosti totiž pravdepodobne pocítia nárast cien energií, keďže sa končí dohoda so Slovenskými elektrárňami o zvýhodnených cenách elektriny pre domácnosti.
Takisto je otázne či štát nájde opäť stovky miliónov eur na energopomoc pre domácnosti, keďže musí konsolidovať verejné financie.