Po vyše mesiaci začal na Slovensko opäť tiecť plyn z Ruska, a to cez Maďarsko. Gazprom dokázal nakoniec obísť Ukrajinu. Bolo Slovensko dostatočne pripravené na januárové zastavenie tokov plynu?
Systém zmlúv na plyn funguje väčšinou tak, že energetická firma nakupujúca plyn – napríklad SPP – sa dohodne s dodávateľom na dodávkach a tento zabezpečí doručenie na isté miesto, a teda aj tranzit. Teraz sa však SPP ocitlo v situácii, keď jeho dodávateľ porušuje zmluvu – plyn neprišiel na slovenské hranice. Situáciu by mal riešiť Gazprom, no nerobí to, a namiesto neho zasahuje slovenská vláda. Tá mala už od októbra 2023, keď vznikla, možnosti, ako sa dohodnúť s SPP, ktoré vlastní Slovenská republika, na riešení v prípade nepredĺženia zmluvy medzi Ukrajinou a Ruskom.
Hovoríte, že Gazprom momentálne porušuje zmluvu s SPP tým, že mu nedodáva plyn na hranicu so Slovenskom. Nestačí, keď plyn príde cez Maďarsko, a nie Ukrajinu?
V zmluve je určite určené miesto dodania, ale myslím si, že toto nie je primárny problém. Problémom sú skôr kapacity, ktoré sú z južných smerov menšie ako z východu. A to až niekoľkonásobne. Cez Ukrajinu je ročná technická kapacita až do 100 miliárd kubických metrov, ale cez Maďarsko môže prúdiť len 3,5 miliardy kubických metrov ročne – a aj to až od prvého apríla 2025, keď príde k zvýšeniu kapacity. Ale aj napriek tomu to neznamená, že by sme mali plynovú krízu. Skôr to znamená, že najväčší slovenský dodávateľ plynu nebol úplne dobre pripravený na januárovú situáciu....
Zostáva vám 85% na dočítanie.