Regulačný úrad upozornil v tlačovej správe, že ceny plynu rastú a zatiaľ to vyzerá na dvojnásobný nárast v roku 2026? Je to pre skončenie prepravy plynu z východu na západ alebo pre iné faktory?
Z Ruskej federácie sa nedopravuje plyn, ktorý je pritom lacnejší ako LNG. Cena zemného plynu v Spojených štátoch sa pohybuje na úrovni od šesť do 10 dolárov za megawatthodinu. U nás je to 40 eur a viac. Ako môžeme byť konkurencieschopní? Keď sa neprepravuje plyn z východu, nám to zároveň dvíha poplatky za tranzit. V minulosti, keď z východu na západ tiekol plyn, bola cena pre Slovensko stanovená na 34 centov za megawatthodinu. Pri preprave zo západu na východ úroveň stúpla na jedno euro za megawatthodinu, lebo sme na konci prepravnej trasy a suma sa reťazí. Cena zemného plynu, ktorý máme uzatvorený s Ruskom, je zároveň oveľa nižšia, ako je na burze.
Odborníci však tvrdia, že aj cena kontraktu s Ruskom závisí do značnej miery od trhu.
V našom kontrakte je jasne napísaný vzorec, podľa ktorého sa to počíta. Takže nešpekulujme a nesnažme sa za každú cenu očierniť Rusa a hovoriť, že sa správa chrapúnsky. Nie je to tak.
No z nejakej časti sú kontrakty naviazané aj na spotové ceny?
Sčasti rešpektujú túto cenu. Ak sa z Ruska nominoval nejaký objem plynu, tak sa do bodky naplnil.
SPP teraz odoberá ruský plyn cez TurkStream a Maďarsko. Ako táto trasa vyzerá z hľadiska prepravných poplatkov?
Trasa je najmä plná. V Európe sme si rovní a rovnejší a toto potrubie je tak obsadené. Rúru neviete nafúknuť, keď ju má niekto kúpenú, tak svoj objem vám nedá len tak zadarmo pre modré oči. Naše potreby vieme pokryť len čiastočne, ale to je málo. Potrebujeme 4,5 miliardy kubíkov ročne. Potrebujeme aj tranzitné poplatky z prepravy z východu na západ, lebo tým prichádza náš rozpočet o prostriedky. Všetci tlieskame, že keď nebudeme prepravovať ruský plyn, vyhráme tým vojnu.
Keď sa od prvého apríla zvýši kapacita z Maďarska na Slovensko, nebudeme môcť zásobovať náš trh väčšími objemami?
Rúru nenafúknete. Do 100-litrovej nádrže nenatankujete 500 litrov. Vy to dokážete? Ja nie.
Tlačí úrad na obnovenie tranzitu?
Apelujeme na našich partnerov aj na Ukrajine či európskych regulátorov. Sme s nimi dennodenne v kontakte. Že je to zlé, všetci vieme, ale málokto povie, že Európa týmto sama sebe škodí. Ukrajina na tom stráca od 800 miliónov do miliardy ročne na tranzitných poplatkoch. Myslím si, že napokon zvíťazí zdravý rozum a Európska únia si uvedomí, že nemôže bojovať s veternými mlynmi, a keď chce byť konkurencieschopná, tak sa musí rozhodnúť správne. Nahradiť je možné všetko, aj s LNG, otázne je, za akú cenu.
Na začiatku sme hovorili o zdražovaní plynu, keď teraz domácnosť v cenníku zaplatí za kilowatthodinu päť centov, hrozí, že pre odhadované dvojnásobné zvýšenie zaplatí teda 10 centov?
S týmito číslami sa aktuálne narába. Nehovorím, že to tak bude, máme podmienky, ako zasiahnuť, a máme legislatívne páky. O cenách je ešte predčasné hovoriť. Téma ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.