Ministerstvo životného prostredia podporilo z Modernizačného fondu projekty zamerané na dekarbonizáciu priemyslu a modernizáciu teplárenstva celkovou sumou 440 miliónov eur.
Ďalšie projekty na obnovu verejných budov, rekonštrukciu veľkých vodných elektrární a využitia obnoviteľných zdrojov energie sú v štádiu vyhodnocovania.
Vyplýva to zo správy o fungovaní a implementácii Modernizačného fondu v Slovenskej republike, ktorú na stredajšom rokovaní vzala na vedomie vláda.
Zmluvy s viacerými prijímateľmi
V rámci schémy na dekarbonizáciu priemyslu už ministerstvo životného prostredia podpísalo zmluvy s prijímateľmi Danucem Slovensko, Slovnaft, Rona a Duslo v celkovej sume 140,8 milióna eur. „Úspešným žiadateľom bola v prvom kole aj spoločnosť U. S. Steel Košice, s ktorou však vzhľadom na prebiehajúcu akvizíciu medzi Nippon Steel Corporation a U. S. Steel neprišlo k podpisu zmluvy,“ uviedlo ministerstvo.
Tento fakt dlhodobo blokoval alokáciu vo výške 300 miliónov eur. Už v najbližšom kole výzvy však budú tieto prostriedky opätovne k dispozícii možným uchádzačom. Celková alokácia schémy dosahuje výšku 750 miliónov eur.
300 miliónové projekty
Z hybridnej schémy pre oblasť teplárenstva bolo v rámci dvoch vyhlásených výziev schválených 60 projektov v celkovej hodnote takmer 300 miliónov eur. Z 13 projektov predložených v prvom hodnotiacom kole prvej výzvy už bolo úspešne ukončených 11 projektov v hodnote približne 28,5 milióna eur.
„Výsledky potvrdzujú, že dokážeme efektívne pripravovať a riadiť investičné projekty, ktoré znižujú emisie, zvyšujú energetickú efektívnosť a prinášajú konkrétne výhody našim občanom aj hospodárstvu. V opozičných médiách sa o týchto pozitívnych správach nedočítate,” zdôraznil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
V apríli bolo zároveň uzavreté prvé hodnotiace kolo výzvy na podporu výroby energie z obnoviteľných zdrojov energie, v rámci ktorého bolo predložených 25 žiadostí v kumulovanej výške 171 miliónov eur, čím dopyt prevýšil maximálnu alokáciu na rok, ktorá je v súlade s pravidlami štátnej pomoci v hodnote 150 miliónov eur.
Na podporu výroby energie z obnoviteľných zdrojov energie je vyčlenených 350 miliónov eur.
Rovnako bolo ukončené aj predkladanie žiadostí v prvom kole výzvy na podporu zvyšovania energetickej hospodárnosti existujúcich verejných budov. Už v prvom kole výzvy bolo predložených 801 žiadostí v hodnote, ktorá niekoľkonásobne prevýšila alokáciu výzvy, ktorá je 380 miliónov eur.