Nálada spotrebiteľov sa v máji 2025 opäť zhoršila, pričom najviac vzrástli obavy z vývoja nezamestnanosti. Pesimizmus sa prejavil aj medzi podnikateľmi, negatívne naladení boli podnikatelia v službách, obchode a v stavebníctve. Mierny optimizmus si zachovali len podnikatelia v priemysle. Vo štvrtok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Ekonomická nálada na Slovensku sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu (IES) klesol o tri body na úroveň 96,7, je to najnižšia hodnota za posledných 19 mesiacov.
K najvýraznejšiemu poklesu dôvery došlo u podnikateľov v službách, pesimistickejšie naladení však boli aj podnikatelia v obchode, stavebníctve a tiež spotrebitelia. Mierne optimistickejší boli len podnikatelia v priemysle. Oproti minulému roku sa ekonomická nálada zhoršila o 7 bodov, za dlhodobým priemerom zaostáva o 9,3 bodu.
Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v máji vzrástol o 0,7 bodu na hodnotu -4. Vývoj indikátora ovplyvnilo hlavne zníženie zásob hotových výrobkov, najmä v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a vo výrobe elektrických zariadení.
Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v máji klesol o 9 bodov na hodnotu -1,3 bodu. K poklesu došlo u všetkých troch zložiek ukazovateľa. Pokles dopytu v posledných troch mesiacoch zaznamenali v doprave a skladovaní, v nasledujúcich troch mesiacoch ho zas očakávajú v ostatných činnostiach.
Indikátor dôvery v obchode v máji klesol oproti aprílu o 1,4 bodu na hodnotu 10,3. Respondenti hodnotili negatívne nárast zásob tovarov a očakávajú nižšie podnikateľské aktivity. Pesimistické názory na budúce podnikateľské aktivity prevládali najviac medzi respondentmi v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach.
V máji sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 0,5 bodu na -7,5 vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok.
Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa aj v máji mierne zhoršila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) medzimesačne klesol o 0,7 bodu na úroveň -23,4. Za dlhodobým priemerom zaostáva o 3,5 bodu.
Spotrebitelia boli negatívnejšie naladení pri troch zo štyroch zložiek indikátora. Ich obavy najviac vzrástli týkajúce sa vývoja nezamestnanosti. Negatívnejšie však videli aj vývoj celkovej finančnej situácie domácností, ako aj celkovej hospodárskej situácie. Priaznivejšie hodnotili tvorbu úspor.