Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr využilo v roku 2024 takmer 1,3 milióna osôb, čo predstavovalo takmer 17-percentný medziročný nárast.
Cestovné kancelárie súčasne dosiahli výrazne, o 17 percent, vyššie čísla ako v úspešnom roku 2019 pred pandémiou. Počet osôb, ktoré cestovali organizovane, bol minulý rok najvyšší od prelomu milénia. Informoval o tom Štatistický úrad.
Cesty do zahraničia
Dlhodobo najväčší podiel na výkonoch podnikateľských subjektov v oblasti organizovania zájazdov a pobytov predstavujú cesty do zahraničia. V roku 2024 si takýto typ pobytu vybralo 84 percent z klientov organizovaných zájazdov.
Prvýkrát historicky vycestovalo za hranice Slovenskej republiky organizovane viac ako jeden milión obyvateľov Slovenskej republiky (1,1 milióna osôb). Bol to najvyšší počet od roku 2000. Tento počet stúpol medziročne o tretinu, a súčasne bol až o 56 percent vyšší ako pred pandémiou (r. 2019).
Najobľúbenejšou destináciou pre organizované cestovanie do cudziny zostalo naďalej Turecko. Celkový počet dovolenkárov zo Slovenska v tejto krajine medziročne stúpol približne o štvrtinu na viac ako 267-tisíc osôb.
Naďalej patrili medzi najobľúbenejšie destinácie tiež Grécko, Egypt, s viac ako stotisíc klientami, a potom Taliansko a Tunisko, ktoré si vybralo 54-tisíc a 66-tisíc osôb. Dynamickejší medziročný rast počtu dovolenkárov dosiahlo najmä Španielsko (+80 percent) a Taliansko (+60 percent).
Záujem o poznávacie zájazdy
Klienti cestovných kancelárií súčasne vlani prejavili zvýšený záujem o poznávacie zájazdy, prípadne o organizované športové podujatia, čo prinieslo prírastky dovolenkárov a postup v rebríčku najnavštevovanejších krajín Nemecku, Maďarsku, Francúzsku či Česku. Znásobenie záujmu zaznamenali aj exotickejšie destinácie, ako napríklad Dominikánska republika či Kuba.
Z hľadiska porovnania s predcovidovým rokom 2019 zaznamenalo výrazný pokles cestovanie do Bulharska a Chorvátska (o viac ako 50 percent). Ide však o destinácie, do ktorých sa cestuje individuálne okrem iného aj vďaka pravidelným priamym leteckým linkám.
Rok 2024 potvrdil pokračujúci pokles počtu klientov, ktorí využili organizovanú dovolenku v domovskej krajine. Vlani organizovane cestovalo po Slovensku 82-tisíc osôb, čo bolo medziročne menej o takmer tri percentá. V porovnaní s rokom 2019 však bol počet domácich dovolenkárov vyšší o osem percent.
Vyšší počet cudzincov
Do Slovenskej republiky pricestovalo cez slovenských organizátorov zájazdov a rekreačných pobytov vyše 130-tisíc cudzincov. Aktívny cestovný ruch tak zaznamenal prepad počtu osôb a to medziročne o tretinu, respektíve až o 61 percenta v porovnaní s rokom 2019.
Zahraniční hostia slovenských organizátorov pobytov preferovali jednodňové výlety. Najviac cudzincov prišlo z Rakúska (48-tisíc), Spojených štátov amerických (33-tisíc) a Nemecka (15-tisíc). Tieto tri krajiny predstavovali vyše 73 percent všetkých pricestovaných osôb.
Celkové tržby poskytovateľov služieb organizovaného cestovného ruchu sa vlani medziročne zvýšili o takmer 16 percent na 1,1 miliardu eur. Oproti roku 2019 to znamenalo 40-percentný nárast. Vyše 94 percent tržieb pochádzalo z pasívneho cestovného ruchu.