Tlak opozície na úpravy v transakčnej dani funguje a premiér Robert Fico (Smer) priznal čiastočnú kapituláciu. Opozičný poslanec Michal Šimečka (PS) tak reagoval na dohodu koaličných strán Smer, Hlas a SNS, ktoré na rokovaní Národnej rady podporia návrh SNS v prvom čítaní.
Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa po dohode koaličných strán vyjadril, že ich tlak funguje. Ficova vláda podľa neho nevie ani základné veci spraviť poriadne. "Transakčná daň bude zúžená, dnes to ohlásili predsedovia Smeru, Hlasu a SNS. Všetci však vieme, že túto hlúpu daň treba úplne zrušiť. Dusí ekonomiku, drobných živnostníkov aj veľké podniky, je totálne chaotická a nezmyselná," tvrdí Šimečka.
Progresívci na riziká tejto dane upozorňovali na bilbordoch, v novinách pre voličov vládnej koalície, na tlačovkách, v parlamente a vyzbierali aj desiatky tisíc podpisov vo výzve.
Šimečka tvrdí, že Robert Fico priznal čiastočnú kapituláciu. Ani pri tejto situácii podľa lídra progresívcov v sebe nezaprel autoritára. "Výpadok príjmu chce (premiér Fico) kompenzovať rušením dňa pracovného pokoja, a neomylne si vybral práve 17. november," dodal Šimečka.
"Toto je jeho mentálny svet. Nešetriť na sebe, obrať ľudí, a popierať odkaz demokracie a slobody," uzavrel Šimečka.
SNS už predtým informovala, že návrhom pri transakčnej dani chce presadiť, aby boli malé firmy a živnostníci s ročným obratom do stotisíc eur od transakčnej dane úplne oslobodení. Na väčšie spoločnosti by sa podľa návrhu mala transakčná daň naďalej vzťahovať.
Národniari informovali, že súčasná právna úprava je podľa nich kontraproduktívna, a to najmä v čase, keď podnikateľské prostredie čelí vysokým nákladom, zložitej administratíve a neistote. Mienia, že oslobodenie malých podnikateľov od transakčnej dane je zodpovedným krokom k spravodlivejšiemu a funkčnejšiemu daňovému systému.
Koaličné strany súhlasili s návrhom Republikovej únie zamestnávateľov, ktorá predstavila minulý týždeň ministerstvu financií opatrenia, ako by mohol získať štát peniaze na konsolidáciu. Jedným z nich bolo zrušenie dvoch štátnych sviatkov. Koaličné strany s tým súhlasili a v pondelok priblížili, že 17. november by nemusel byť spojený s dňom pracovného pokoja. Vláda je rovnako pripravená rokovať o podobnom postupe ešte pri jednom štátnom sviatku, a to počnúc rokom 2026.