Slovenské domácnosti držia v hotovosti a na bankových vkladoch približne 50 miliárd eur, ktoré sa takmer vôbec nezhodnocujú. Na jednu domácnosť to predstavuje takmer polovicu jej majetku. Podiel takto držaných prostriedkov s minimálnym zhodnotením je na Slovensku výrazne vyšší, než je priemer Európskej únie. Naopak, v investovaní patrí Slovensko medzi najhoršie krajiny. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Across Private Investments.
„Slovensko patrí medzi krajiny, kde domácnosti držia v hotovosti a bankových vkladoch vyše 45 percent svojho majetku. Podiel je u nás výrazne vyšší, než priemer EÚ, ktorý je na úrovni 30 percent. Naopak, investície do kapitálových trhov tvoria len menšiu časť finančného majetku domácností, pričom výraznú váhu majú ešte poistné produkty a dôchodkové schémy,“ priblížil Chief Investment Officer spoločnosti Andrej Rajčány.
Je podľa neho v poriadku mať na bežnom účte základnú finančnú rezervu na úrovni trojmesačných až šesťmesačných výdavkov domácnosti. Nie však peniaze, ktoré majú v budúcnosti slúžiť ako zabezpečenie na dôchodok či finančné zabezpečenie pre deti alebo rodinu. Úročenie na bežných účtoch je totiž často blízke nule a na sporiacich či terminovaných účtoch sa zvyčajne takisto pohybuje hlboko pod úrovňou inflácie. Takto uložené peniaze sa tak v čase znehodnocujú, upozornil odborník.
Najefektívnejším spôsobom, ako peniaze zhodnotiť nad úroveň inflácie, je podľa neho investovanie. Najviac v EÚ majú zainvestované Estónci, ktorých kapitálové investície tvoria približne 60 percent finančného majetku domácností. Takmer polovicu svojho majetku majú v akciách či fondoch aj ľudia žijúci v severských krajinách, v krajinách Beneluxu, ale aj Česi.
Na Slovensku prostredníctvom investovania zhodnocuje svoje peniaze okolo 20 percent ľudí, pričom vo finančných nástrojoch majú podľa Eurostatu asi štvrtinu svojich prostriedkov. V dlhových cenných papieroch držia viac ako štyri miliardy eur a v akciách a fondoch okolo 25 miliárd eur.
„Začať investovať môže byť cestou, ako nielen ochrániť, ale aj budovať majetok v dlhodobom horizonte. Investície do finančných nástrojov môžu dlhodobo prinášať vyššie výnosy než bežné vklady a pravidelné investovanie, napríklad mesačné odkladanie a reinvestovanie výnosov, umožňuje rast investícií exponenciálne v čase,“ vysvetlil analytik Across Dominik Hapl.
Dôležité je podľa neho začať, pokojne aj s malými sumami. Základom pri investovaní je tiež nastaviť si cieľ, investičný horizont, pochopiť vzťah medzi výnosom a rizikom, zvoliť si vhodný finančný nástroj a diverzifikovať portfólio.

