Hoci v marci tohto roku oslávil ešte len 43 rokov, už teraz patrí košický rodák Ľuboš Pástor medzi celosvetovo uznávaných vedcov a ekonómov. Od júla 1999 prednáša finančnú ekonómiu na Chicagskej univerzite, jednej z najprestížnejších vzdelávacích inštitúcií na svete.
Práve tu Pástora v roku 2005 ako jedného z vôbec najmladších vyučujúcich vymenovali za profesora. Ako sám priznáva, presadiť sa v silnej konkurencii bolo pre neho náročné. „Nie z toho dôvodu, že som prišiel zo Slovenska, ale preto, že som doktorandské štúdium začínal príliš mladý. Mal som iba 21 rokov. Nebol som na to celkom pripravený a o to viac som potom musel makať,“ pripomína pre HN Pástor.
Bubliny na trhoch
Chicagská univerzita vychovala vo svojej takmer 130-ročnej histórii desiatky popredných expertov. Viac ako osem desiatok nositeľov Nobelovej ceny na nej študovalo alebo vyučovalo. Na univerzite sa podľa Pástora zrodila moderná finančná ekonómia. A práve tu sa slovenský ekonóm vypracoval na experta na finančné a kapitálové trhy. Jeho článok o cenovej bubline akcií na burze Nasdaq mu pred niekoľkými rokmi vyniesol prestížnu cenu Fama/DFA za najlepší text o kapitálových trhoch. Cien za články roka získal pritom viacero.
Vo svojej odbornej činnosti sa Pástor venuje rôznym otázkam v oblasti finančnej ekonómie. Zaoberá sa napríklad témou likvidity finančných trhov, vplyvom politickej neistoty na finančné trhy, bublinami na akciových trhoch, technologickými revolúciami alebo výnosnosťou investičných fondov.
Recept na to,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.