Zamestnanci amerického výrobcu elektromobilov Tesla Inc. majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že prídu k pracovnému úrazu ako v iných automobilkách. Vyplýva to zo správy kalifornskej agentúry Worksafe, obhajujúce záujmy pracujúcich.
Tesla je jediným výrobcom automobilov so sídlom v Spojených štátoch, ktorý nemá odbory. Tesla sa bráni, že v prvom tohtoročnom štvrťroku bol počet pracovných úrazov vôbec najnižší v celom automobilovom sektore a o 32 percent nižší, než je priemer.
Bunka aj v Tesle
Worksafe vykonala analýzu na popud americkej odborovej organizácie pracovníkov v automobilovom priemysle (UAW) so sídlom v Detroite. Odbory predtým rokovali so zamestnancami Tesly o možnosti vytvorenia svojej bunky v tejto spoločnosti.
Podľa analýzy Worksafe pripadalo v Tesle v roku 2015 na 100 zamestnancov 8,8 pracovných úrazov. To je o 31 percent viac, než bol priemer v americkom automobilovom priemysle. V roku 2016 sa ukazovateľ znížil na 8,1, údaje z ostatných podnikov pre porovnanie zatiaľ nie sú k dispozícii.
Bez vyjadrení
Počet vážnych zranení, ktoré viedla k niekoľkodňovej pracovnej neschopnosti, obmedzeniam a nutnosti preradenia na inú prácu, bol v Tesle v roku 2015 oproti priemeru dvojnásobný, v ďalšom roku potom ľahko klesol.
Tesla sa domnieva, že účelom otázok na úrazy bolo prinútiť zamestnancov k založeniu odborovej organizácie. Spoločnosť tiež uviedla, že sa stále učí a že dôležitá je budúcnosť. UAW správu zverejnila na svojom webe a k obvineniam Tesly sa odmietla vyjadriť.
Kritické obdobie
Zlepšenie ukazovateľa úrazov, ktoré firma uvádza za tohtoročný prvý štvrťrok a ktoré je podľa nej dané zmenami vo výrobe, neukazuje podľa Worksafe na zmenu v trende.
Správa prichádza v období kritickom pre automobilku. Tesla sa chystá uviesť na trh Model 3 sedan. Najíma preto nových zamestnancov a investuje, aby bola v budúcom roku schopná šesťnásobne zvýšiť výrobu.