"Chceme projekt posunúť ďalej, lebo je zmysluplný. Je tu len otázka, do akej miery sme schopní združiť prostriedky," povedal pre HN minister hospodárstva Pavol Rusko. Dodal, že sa pripravuje konzorcium, ktoré bude schopné poskytnúť know-how, technológie a podobne. Projekt vyžaduje vysoké predfinancovanie, lebo Slovensko musí byť schopné založiť škôlku na osemsto hektároch, kde sa vypestujú sadenice, ktoré sa budú dodávať do jednotlivých provincií.
"Nič nazahmľujeme, urobili sme koncom mája tlačovú besedu, kde sme vysvetlili zámer zvýšiť výkonnosť ekonomiky a predať slovenské lesnícke know-how na trhy, kde sú dobre speňažiteľné. Cieľom je, aby sme prestali byť závislí od peňazí daňových poplatníkov, a zarobili si ako moderná firma vlastnou ekonomickou činnosťou," povedal pre HN technický námestník štátneho podniku Vojenské lesy a majetky Miroslav Hríb. Dodal, že podľa dodatku k podpísanej zmluve kúpili Vojenské lesy za 7,8 milióna exkluzivitu, aby sa stali výhradným dodávateľom sadbového materiálu pre zalesňovanie v Číne, pre dodávky genetického materiálu a zabezpečenie logistiky celého projektu Zelená Čína. Tým sa Vojenské lesy stali koordinátorom spolupráce s ďalšími stredoeurópskymi dodávateľmi sadbového materiálu.
Hríb sa odvolal na protokol podpísaný ministrom pôdohospodárstva v januári 2003, kde sa hovorí, že partnerom za Slovensko bude aj Delta Line. "Z našej strany to nebolo náhodné, ale nevyhnutné, aby sme kooperovali s firmou Delta Line, ktorá ako jediná pôsobí v danej oblasti na čínskom trhu," zdôraznil Hríb.
Hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Katarína Czajliková potvrdila, že slovenské ministerstvo pôdohospodárstva a zástupcovia čínskych štátnych lesov podpísali v januári 2003 protokol o vzájomnej spolupráci, v ktorom sa okrem iného obe strany zaväzujú podniknúť všetky kroky súvisiace s výmenou techník, poskytovaním informácií a výmenou skúseností v oblasti zalesňovania. V úvode sa text protokolu odvoláva na memorandum o spolupráci na zalesňovaní Číny podpísané v novembri 2002 medzi Úradom pre správu lesov provincie Hebei, slovenským ministerstvom pôdohospodárstva a firmou Delta Line.
"Očakávame príchod reprezentantov Čínskej rozvojovej banky, čínskej konzultačnej a investičnej firmy CIIC Investment, ktorá financuje štátny vládny program v oblasti ekológie a návštevu zástupcov jednotlivých provincií, ktorí sa v októbri prídu presvedčiť, ako sme pripravení stať sa ich partnerom. Tak ďaleko je kontrakt pripravený," uviedol Hríb.
StoryEditor
Chceme projekt posunúť ďalej, hovorí Rusko
Slovenský projekt Zelená Čína, v ktorom by sa malo preinvestovať za 20 rokov asi 12 miliárd dolárov a zalesniť dva milióny hektárov, finišuje. Zároveň sa objavili obvinenia z tajnostkárstva, ale aj vyšetrovanie prokuratúry na základe podozrenia z porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.